Έκανε "σεφτέ" ο Φίλιππος

"Σεφτέ" στις νίκες έκανε ο Φίλιππος, στο πρώτο του εντός έδρας παιχνίδι. Επικράτησε με 73-69 της Ελευθερούπολης ύστερα από ένα αμφίρροπο ματς.

Αγωνιστικά, οι Βεροιώτες δεν ξεκίνησαν καλά. Η Ελευθερούπολη αιφνιδίασε στο πρώτο δεκάλεπτο και ξέφυγε με 10 πόντους διαφορά. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ο Φίλιπποε ανέκαμψε, έφερε το ματς στα ίσια και πήρε το πάνω χέρι.Στο 16′ η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να μειώσει σε 24-28 ενώ στο 18′ ο Ελευθεριάδης μείωσε σε 26-28 και λίγο αργότερα ο ίδιος ισοφάρισε σε 28-28. Ο Καντάρκος έβαλε την ομάδα του Φιλίππου και πάλι μπροστά με 30-28.

Στο δεύτερο μέρος, το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι ήταν πολύ δυνατό και σκληρό σε ορισμένες φάσεις. Η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά στο τελευταίο δίλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι με σουτ τριών πόντων πλησίασαν και προσπάθησαν με συνεχόμενα φάουλ στους γηποεδούχους να καλύψουν την διαφορά. Όμως Κοθράς και Ελευθεριάδης εύστοχοι στις βολές κράτησαν την διαφορά και πήραν την νίκη με 73-69.

Διαιτητές: Παγώνης-Σιμητόπουλος-Κοϊμτζόγλου (Μελανίδης)

Δεκάλεπτα: 11-21, 32-28, 43-46, 73-69

Φίλιππος (Γκίμας): Τσούκας 2, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος 3 (1), Ελευθεριάδης 26 (2), Κοθράς 19 (2), Παραπούρας 3 (1), Σουτζόπουλος 5, Καντάρκος 12, Φιλιππόπουλος, Ντρεκάλοβιτς 3 (1).

Ελευθερούπολη (Παπαδόπουλος): Μανοΐλοβιτς 16 (1), Γοργόνης 13 (3), Τσούτσος 4, Γκέλιος, Μοτσενίγος 18 (4), Σταμπουλής 2, Καμπουρίδης 9 (1), Μπένας 6, Δεληγεώργης 1.