Έχασαν οι Αετοί, κέρδισε η Μελίκη - Σοβαρός τραυματισμός παίκτη της Μελίκης

Την 9η φετινή τους ήττα γνώρισαν οι Αετοί Βέροιας, που δεν κατάφεραν να φύγουν με το θετικό αποτέλεσμα από τα Τρίκαλα.

Άλλωστε, η αποστολή των “ασπρόμαυρων” ήταν εξ αρχής δύσκολη καθώς αντίπαλος ήταν ο πρωτοπόρος Αίολος, ο οποίος είναι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για την άνοδο, ειδικά μετά τη σημερινή ήττα της Νίκης Βόλου από τον ΣΚ Ιωάννινα.

Η ομάδα της Ημαθίας “πλήρωσε” το κακό 2ο δεκάλεπτο, όπου οι γηπεδούχοι πήραν διαφορά ασφαλείας, την οποία και διαχειρίστηκαν ανάλογα στη συνέχεια.

Μετά το καλό ξεκίνημα και την εξαιρετική αμυντική λειτουργία στο πρώτο δεκάλεπτο (22-16), οι φιλοξενούμενοι έχασαν την επαφή με το σκορ και κόντρα σε μια τόσο ποιοτική ομάδα, είναι δύσκολο στη συνέχεια να “μαζέψεις” τη διαφορά.

Παρά τη φιλότιμη προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο, οι Αετοί δεν κατάφεραν να ανταπεξέλθουν και δεχόμενοι συνολικά 12 τρίποντα, επιστρέφουν από τα Τρίκαλα με μια φυσιολογική ήττα, που ωστόσο δεν τους βγάζει από την τροχιά καθώς μοναδικός στόχος είναι η συγκέντρωση (τουλάχιστον) 9 νικών για να “αγγίξουν” τον στόχο της παραμονής.

Ακολουθεί το εντός έδρας παιχνίδι με τον Φαίακα Κέρκυρας, στο οποίο η νίκη είναι επιτακτική τόσο για βαθμολογικούς λόγους όσο και ψυχολογικούς.

Πρώτος σκόρερ των Αετών ήταν ο Κώστας Μαραπίδης, που σημείωσε 15 όλους με τρίποντα και τον ακολούθησε ο Ιωάννης Αλευρίδης, που έφτασε τους 13.

Τα δεκάλεπτα : 22-16, 46-27, 58-42, 80-61

Αίολος Τρικάλων : Ρούζιος 4, Πανάρας 21 (5), Σπηλιόπουλος 8 (2), Αργύρης 6 (1), Κατσαδούρος 8 (1), Χατζής, Σούλκο 6, Τσιούλκας 3, Τσιώτσιος 11 (1), Κολότσιος 9 (2), Τριανταφύλλου 2, Γοργότσης 2

Αετοί Βέροιας : Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Γκανάς, Γκεκόπουλος 8, Μαραπίδης 15 (5), Κουσιάντζας 8, Γαβριηλίδης, Σταυρουλάκης 9 (1), Ιωσηφίδης 8 (2), Αλευρίδης 13 (1)

Η Μελίκη

Με τον σοβαρό τραυματισμό του Λαπατούρα σημαδεύτηκε ο αγώνας ανάμεσα σε Ολυμπιακό Βόλου και ΓΑΣ Μελίκης, οκτώ λεπτά πριν από το τέλος της αναμέτρησης.

Ο παίκτης των φιλοξενούμενων τραυματίστηκε και χρειάστηκε να του προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες ώστε να μεταφερθεί στη συνέχεια στο νοσοκομείο για να αντιμετωπιστεί ο τραυματισμός του τόσο στο πόδι (εξάρθρωση γονάτου) αλλά και στο χέρι (κάταγμα). Όπως αναφέρουν οι πληροφορίες, ο παίκτης θα υποβληθεί σε ανάταξη στο νοσοκομείο του Βόλου για να μεταφερθεί στη συνέχεια, πιθανότατα στη Θεσσαλονίκη.

Ο τραυματισμός πάντως σημειώθηκε σε φάση επίθεσης της Μελίκης, με τον Λαπατούρα απέναντι στον Μπόγδανο να πέφτει άτσαλα και να τραυματίζεται, με το παιχνίδι μάλιστα να διακόπτεται για 20 περίπου λεπτά.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, ο Ολυμπιακός Βόλου δεν τα κατάφερε, καθώς γνώρισε την ήττα με 64-80, αν και στο πρώτο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ.

Η Μελίκη βρήκε λύσεις στο τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο  με τους Λιόλιο και Μαυρίδη να σκοράρουν για τους φιλοξενούμενους, ενώ για τον Ολυμπιακό Βόλου ο Μπόγδανος πέτυχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 39-33, 51-59, 64-80.

Ολυμπιακός Βόλου (Βλιώρας): Μπεκρής 7 (1), Μπούρας 7 (1), Ίλτσογλου 12 (1), Μπόγδανος 20 (1), Β. Μπουσκολίτης 6, Σκαμάγκας 3 (1), Ευτυχίδης, Μούμογλου 9 (1).

Μελίκη (Ασλανίδης): Λιόλιος 22 (4), Μαυρίδης 21 (3), Στοΐτσης 4, Πειμανίδης, Ρογγότης 2, Ημερίδης 15 (1), Λαπατούρας 12, Εσέρκογλου.