Κέρδισαν τον Άθλο στην παράταση οι έφηβοι του ΑΟΚ

Μεγάλη νίκη πέτυχαν οι έφηβοι του ΑΟΚ το απόγευμα της Δευτέρας επικρατώντας στην δύσκολη και αήττητη έδρα του Άθλου Αλεξάνδρειας με σκόρ 84-76 στην παράταση (71-71 κ.α.), κάνοντας ίσως το τελικό βήμα για την κατάληψη της 1ης θέσης του ομίλου για την κανονική περίοδο στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι ήταν δυνατό ακριβώς όπως και ήταν αναμενόμενο ανάμεσα στις δύο κορυφαίες ομάδες του πρωταθλήματος, με την ομάδα μας να παρουσιάζεται ¨διαβασμένη¨ και να ξεκινά προηγούμενη με 5-0 και στην συνέχεια με 7-2. Όμως τα γρήγορα φάουλ στις προσπάθειες των αντιπάλων, τους έστελναν για βολές διαμορφώνοντας στο 5’ το σκόρ σε 7-7. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με την ομάδα μας να διατηρεί μικρό προβάδισμα συνεχώς κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 15-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η αμυντική λειτουργία σε συνδυασμό με τις τελειωμένες επιθέσεις έφερε το σκορ 19-27 στο 15΄ και στο ημίχρονο 30-37. Στο δεύτερο ημίχρονο η πίεση των αντιπάλων ήταν πιο μεγάλη όμως οι έφηβοι του Καπνά ακούγοντας τις οδηγίες του και προσηλωμένοι στο πλάνο άντεξαν με την διαφορά να παραμένει για την ομάδα μας 42-49 στο 25΄και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με 54-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα και η επίθεση συνεχίστηκε με την ίδια ενέργεια μέχρι το 38΄ όπου το σκόρ ήταν 68-71. Σε εκείνο το σημείο και για ένα λεπτό περίπου δεν υπήρχε σκοράρισμα από καμία ομάδα, όμως ο αντίπαλος πετυχαίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο από τα 8 μέτρα περίπου έφερε το τέλος της κανονικής διάρκειας στο 71-71.

Στην διάρκεια της παράτασης οι παίκτες του Καπνά έκαναν αυτό που τους ζήτησε, καθαρές άμυνες και γρήγορες επιθέσεις κρατώντας τον αντίπαλο σε 5 μόλις πόντους ενώ επιθετικά πέτυχε 13. Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού ήταν ότι κανένας δεν ασχολήθηκε με τα σφυρίγματα των διαιτητών και η όμορφη ατμόσφαιρα στις κερκίδες.

Πρώτοι σκόρερ των ¨Λύκων¨ ήταν ο Χαραλαμπίδης Π. με 20, Ιωαννίδης Φ. 17(3), Καραθανάσης Φ. με 15(2)

Επόμενος αγώνας είναι εντός έδρας (τυπικά γηπεδούχος) με τον Φίλιππο Βέροιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ (ΑΘΛΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑΣ-Α.Ο.Κ. ΒΕΡΟΙΑΣ): 15-18 , 30-37 , 54-57 , 71-71κ.α. 76-84(παράταση)

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ (ΚΑΠΝΑΣ Κ): Γιοβανόπουλος Φ. 6(2), Αβραμίδης Ι. 3(1), Καραθανάσης Φ. 15(2), Βοργιαζίδης Χ. 8, Στογιαννόπουλος Κ., Καραισαρίδης Λ. 5(1), Ιωαννίδης Φ. 17(3), Γκίτκος Κ. 1, Ορφανίδης Θ. 9(1), Ασλανίδης Θ., Χαραλαμπίδης Π. 20.