Έχασε στις λεπτομέρειες από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα γνώρισε ο Φίλιππος στο Μακροχώρι από τον ΠΑΟΚ. Ο Φίλιππος παρότι στο δεύτερο μέρος ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ, βρέθηκε να χάνει ακόμη και με επτά γκολ διαφορά, δεν παράτησε το παιχνίδι. Πάλεψε, ροκάνισε την διαφορά και μείωσε σε 27-28 με τον Καραγκιοζόπουλο στο 56'. Ο ΠΑΟΚ με Μαστορογιάννη και Ελευθεριάδη βρήκε λύσεις και διατήρησε το μικρό προβάδισμά του μέχρι τέλος, κερδίζοντας με 28-31.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ματς στο πρώτο εικοσάλεπτο. Μετά το 20', είχε δυσκολία στο σκοράρισμα και έδωσε την ευκαιρία στον ΠΑΟΚ να πάρει το πάνω χέρι και να κλείσει το ημίχρονο 13-17.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα πολύ καλό διάστημα και ξέφυγαν στο σκορ 15-20 στο 37' και 16-22 στο 41' και 17-24 στο 44'. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που του δόθηκαν και μείωσε στο γκολ αλλά δεν κατάφερε κάτι παραπάνω διότι ο ΠΑΟΚ στα κρίσιμα σημείωσε βρήκε λύσεις.

Πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 10-10, 12-13, 13-17 (ημ) 15-19, 16-21, 18-25, 22-27, 26-28, 28-31.

Φίλιππος (Σαράφης): Πατραμάνης 5, Καραγκιοζόπουλος 7, Παντελίδης 1, Νικολαΐδης 3, Βαρδάκας 2, Τζίνεβης, Μηλόπουλος 1, Παπαδόπουλος, Κουκουτσίδης 1, Δάσκαλος, Καλλιαρίδης Πιστόλας 3, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Τζωρτζίνης, Παπαγιάννης 2.

ΠΑΟΚ (Παπαβασίλης): Κεσίδης 5, Π. Κωστακίδης 1, Παλάσκας 4, Μπαλτατζής 2, Παπαβασίλης 4, Ελευθεριάδης 2, Γιαννακίδης, Πετρίδης 3, Τσαναξίδης 1, Θ. Κωστακίδης 1, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 4, Κυπραίος 2, Κριούτσκοφ 1, Τσέγιοβιτς 1