Ισόπαλος με τον Φαίακα ο Ζαφειράκης

Ισόπαλο με 33-33 έληξε το ντέρμπι για τη 2η αγωνιστική του 2ου ομίλου του πρωταθλήματος της Α2 ανδρών, μεταξύ του Ζαφειράκη και του Φαίακα, που επιφύλασε σπουδαίο τέλος για όσους το παρακολούθησαν.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο ξεκίνημα, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, μέχρι το 20', με το Φαίακα να ανεβάζει το ρυθμό στο τελευταίο δεκάλεπτο και να διαμορφώνει το σκορ σε 14-19 στο ημίχρονο.Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη, με τον Φαίακα να προηγείται σταθερά, παρότι είχε χάσει τον Ριγανά από το 39' που αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και τον Ζαφειράκη να ακολουθεί, μέχρι το 55' που το σκορ ήταν 28-30. Στο τελευταίο πεντάλεπτο ο Ζαφειράκης έκανε την υπέρβαση και με ενα επι μέρους 5-3, κατάφερε και πήρε εναν βαθμό, που έμοιαζε χαμένος.

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-6, 10-11, 12-13, 13-17, 14-19 (ημχ.), 16-22, 20-23, 22-25, 24-27, 28-30, 33-33

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Πρωτογέρης): Βλάχος 3, Πίτος 3, Θεοδωρόπουλος 6, Διδασκάλου 2, Πετρίδης 3, Ρότσιος 1, Τζουβάρας, Κ. Κορωνάς 4, Αρβανιτίδης, Μαυροδουλάκης 3, Παντελίδης 5, Νικολαΐδης, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας 3, Μπουμπουλέντρας, Θ. Κορωνάς

ΦΑΙΑΚΑΣ: Καραμανλής 1, Δάσκαλος 4, Παγωνίδης, Νάστος 11, Τσιλιμπάρης, Ριγανάς 2, Βάγιας 3, Κόντης 5, Σουλάνης, Κατσαρός, Μπαρούμας 2, Βόικας, Γκόγκας 5, Κατσακιώρης, Προσαλέντης, Λινάρδος

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος, Δίλεπτα: 5-4 Πέναλτι: 0/1-6/7

Κόκκινη: 39 Ριγανάς, κρατήθηκε το δελτίο του

Στο φύλλο αγώνα γράφηκε: «Στο 38:21 αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο αθλητής του Φαίακα Νίκος Ριγανάς διότι μετά από φάουλ που δέχθηκε χτύπησε αντανακλαστικά με το χέρι του αντίπαλό του στο πίσω μέρος του κεφαλιού. Ως εκ τούτου κρατείται το δελτίο του. Επίσης στο 43’ του αγώνα φίλαθλοι πέταξαν πλαστικό μπουκάλι νερού στον αγωνιστικό χώρο. Για τον λόγο αυτό διακόψαμε τον αγώνα έως ότου απομακρυνθεί το παραπάνω αντικείμενο».