Ισοφάρισε ο Ζαφειράκης

Στην Πυλαία θα κριθεί ποια ομάδα θα είναι αντίπαλος του Φαίακα, στον τελικό των πλέι οφ ανόδου στη Handball Premier, υστερα από τη νίκη του Ζαφειράκη επί της Πυλαίας με σκορ 29-28 που έφερε τη σειρά στο 1-1.

Σε ενα παιχνίδι που έσπασαν καρδιές, η ομάδα της Πυλαίας είχει από την αρχή ενα μικρό προβάδισμα το οποίο συντηρούσε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε την ομάδα από τη Θεσσαλονίκη να προηγείται με σκορ 14-15. Στην επανάληψη ο Ζαφειράκης πήρε κεφάλι στο σκορ στο 35' και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 40' με το σκορ να βρίσκεται στο 21-19 για τους γηπεδούχους.

Η Πυλαίας με ενα σερί 0-3 πέρασε ξανά μπροστά με 21-22 και διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το 55' με το σκορ στο 26-28. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω και με ενα σερί 3-0 το τελευταίο πεντάλεπτο, έφεραν το σκορ στο 29-28 που ήταν και το τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 4-5, 5-8, 8-10, 11-12, 14-15 (ημ.), 18-17, 21-19, 21-22, 22-24, 26-28, 29-28.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Βλάχος 1, Πίτος, Θεοδωρόπουλος 10, Διδασκάλου 3, Ρότζιος, Αρβανιτίδης, Παντελίδης 6, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ. 2, Τσαγκεράς 1, Τσιγαρίδας 5, Καραμπέλκος, Θ. Δεληχρήστος, Α. Δεληχρήστος, Κορωνάς Θ., Μπουμπουλέντρας 1.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑ (Παναγιώτης Γούσιος): Γιαννακίδης, Ορφανουδάκης, Μάτοβιτς 10, Ελέτα, Κουκμίσης 4, Ανανιάδης 2, Πετρίδης 2, Ανθομελίδης 1, Τσεσμετζίδης 3, Ιλέρης 3, Παπαγεωργίου, Βακουφάρης 1, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Αλατσατιανός.

Διαιτητές: Πατιός, Τσιάνας. Δίλεπτα: 3- 7. Πέναλτι: 5/6 -3/3. Αποβολή: Αρβανιτίδης 19:38, για επικίνδυνο παιχνίδι, δεν κρατήθηκε το δελτίο.

* Στο άλλο ματς, ο Φαίακας κέρδισε στο Κιλκίς με 22-26 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.