Κέρδισε στην πρεμιέρα ο Φίλιππος στην Ορεστιάδα

Τον τίτλο του φαβορί επιβεβαίωσε ο Φίλιππος Βέροιας στην Ορεστιάδα, καθώς μετά από πολύ καλή εμφάνιση κέρδισε τον τοπικό Άθλο με 3-0 σετ και ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα βόλεϊ της Α2 κατηγορίας των ανδρών.

Με την πρόθεση να δείξουν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό της αναμέτρησης μπήκαν στο παρκέ οι Βεροιώτες και προηγήθηκαν με 1-9 με το ''καλημέρα'' του πρώτου σετ, με συνεχιζόμενα σερβίς του Ηλία.

Οι γηπεδούχοι φάνηκε να τα έχουν χαμένα και οι ''ερυθρόλευκοι'' στήνοντας πραγματικό πάρτι στον αγωνιστικό χώρο έφτασαν άνετα στο 11-22 και πήραν το πρώτο σετ με 17-25.

Στο δεύτερο σετ με καρφί του Τζελάτι ο Φίλιππος ξέφυγε με 1-4, οι παίκτες του Άθλου ωστόσο φάνηκε να ξυπνούν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 7-6.

Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και βελτιώνοντας την υποδοχή και το μπλοκ τους, ανέκτησαν και πάλι τα ηνία του αγώνα και προηγήθηκαν με 10-14.

Παρά την μείωση του σκορ σε 14-16 οι παίκτες του Τζιουμάκα δεν έδωσαν περαιτέρω ελπίδες στην ομάδα της Ορεστιάδας, ξέφυγαν με 15-20 και έφτασαν στην κατάκτηση και του δεύτερου σετ με 16-25.

Στο τρίτο σετ ο Φίλιππος μπήκε διατεθειμένος να τελειώνει με την υπόθεση νίκη και μετέτρεψε το ρευστό 6-8 σε 9-16, δείχνοντας πως δεν θέλει να μπλέξει σε περιπέτειες.

Οι γηπεδούχοι έκαναν μια τελευταία προσπάθεια να επιστρέψουν και πλησίασαν σε 13-17, οι ''ερυθρόλευκοι'' ωστόσο δεν χαλάρωσαν, έφτασαν γρήγορα στο 16-23 και πήραν το τρίτο σετ με 16-25, κάτι που σήμανε και την λήξη της αναμέτρησης.

Επιβεβαίωσαν έτσι τα προγνωστικά που τους έχριζαν φαβορί πριν την έναρξη του αγώνα, πήραν την πρώτη τους νίκη, όντας μάλιστα κυρίαρχοι στο παρκέ και ξεκίνησαν ιδανικά την φετινή τους προσπάθεια στην Α2.

Δεύτερη συνεχόμενη εκτός έδρας αναμέτρηση για τον Φίλιππο το επόμενο Σάββατο ο οποίος θα ταξιδέψει στην Κομοτηνή για να αντιμετωπίσει την τοπική ΑΕΚ, με μοναδικό στόχο να ζευγαρώσει τις νίκες του.

Μεταγραφική ''βόμβα'' αναμένεται να ανακοινώσει σε λίγες ώρες η διοίκηση του Φίλιππου Βέροιας, δυναμώνοντας ακόμη περισσότερο το ήδη ποιοτικό ρόστερ της ομάδας, δείχνοντας παράλληλα για ακόμη μια φορά πως μοναδικός φετινός στόχος είναι η κατάκτηση του πρωταθλήματος και η άνοδος στη volleyleague.

Άθλος Ορεστιάδας-Φίλιππος Βέροιας 0-3 (17-25, 16-25, 16-25)

ΑΘΛΟΣ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ (Τσιακμάκης): Σκαρλατίδης, Ράπτης, Καβαρατζής, Πατσίδης, Καρβούνης, Γραμματικάκης, Αρχοντούδης, Καλεντζίδης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Τζιουμάκας): Παπαδημητρίου, Τζελάτι, Ηλίας, Στίγγας, Τζιουμάκας, Καρασαρλίδης, Μιχελάκης, Παπάζογλου, Μπουτόπουλος, Ιωαννίδης, Ντίνας, Τσιάρας, Ρεμπούτζιας