Κέρδισε τον Πολύγυρο ο Φίλιππος και πήρε βαθμολογική ανάσα

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Φίλιππος. Την Κυριακή μετά από ένα συναρπαστικό ματς, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος, επικράτησε του Πολυγύρου με 75-65. Το ματς ήταν αμφίρροπο. Οι Βεροιώτες στο κρίσιμο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν ο Πολύγυρος απείλησε, βρήκαν δυο σουτ τριών πόντων και πήραν το ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ματς. Μετά από την αμφίρροπη εξέλιξη των πρώτων λεπτών, πήρε μια μικρή διαφορά λίγο πριν το πρώτο δεκάλεπτο (19-14) ωστόσο οι φιλοξενούμενοι είχαν τον τρόπο να πλησιάζουν. Ο Πολύγυρος ισοφάρισε στο 13' (20-20) αλλά ο Φίλιππος πέρασε ξανά με 24-20 στο 14' και 28-23 στο 15'. Ο Πολύγυρος επέστρεψε ξανά στο 17' (28-28) αλλά ο Φίλιππος έκανε ένα νέο σερί κι έκλεισε το ημίχρονο με 37-30.

Στο δεύτερος μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασιστικά και με ένα σερί 0-10 πέρασαν με 37-40 στο 23'. Ο Φίλιππος αντέδρασε και με ένα γρήγορο σερί 4-0 πέρασε με 41-40 στο 26'. Από εκεί και μετά το ματς κύλησε καλάθι - καλάθι, πότε με την μια πότε με την άλλη ομάδα να έχει το προβάδισμα.

Με τον Κοθρά σε τρελά κέφια, ο Φίλιππος έκανε ένα πολύ καλό ξεκίνημα τετάρτου δεκαλέπτου και προηγήθηκε με 58-51 στο 34'. Οι Βεροιώτες τα πήγαν καλά και στην άμυνα και στο 36' πέρασαν με 62-51. Ο Πολύγυρος εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές του Φιλίππου στην συνέχεια κε μείωσε με τρίποντες βόμβες σε 65-63 στο 39'. Ο Φίλιππος απάντησε με τρίποντο του Πάρος (58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος) και πέρασεμε 68-63. Ο Πολύγυρος μείωσε σε 68-65 και ο Βάλος με νέα τρίποντη βόμβα έγραψε το 71-65, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Πολύγυρος αστόχησε σε λέι απ και ο Τσούκας από την γραμμή των ελευθέρων βολών έγραψε το 73-65 δίνοντας ένα τέλος στην αγωνία. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και την επόμενη επίθεση και ο Κοθράς ανέβασε κι άλλο την διαφορά (75-65)

Δεκάλεπτα: 19-14, 37-30, 50-51, 75-65

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 3(1), Τσούκας 9(2), Τσιμίδης, Βάλλιος 5(1), Παπαδόπουλος Νίκος 7, Γεωργιάδης 3, Κοθράς 24(1), Σιόλογκας 14(1), Θεοδωρίδης 8, Σταυριανίδης 2, Τσεσμετζίδης

ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ (Παπαδόπουλος): Πιπιλιάρης 17, Ζαγορίτης, Πετρίδης 1, Παπασαραφιανός , Αράπης 14(2), Βούλγαρης, Χρηστίδης, Νησιώτης 12, Νούκαρης 6, Ακριτίδης 1, Μίκιτς.