Διέλυσε την Γέφυρα ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Πιο άνετα από ότι θα περίμενε και ο πιο φανατικός φίλος του, επικράτησε την Κυριακή το απόγευμα ο Φίλιππος της Γέφυρας στο Μακροχώρι. Με πολύ καλή άμυνα και αρκετές λύσεις στην επίθεση, επέβαλε τον ρυθμό του, δημιούργησε διαφορά ασφαλείας στο σκορ και έφτασε εύκολα στη νίκη με 79-52.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος έλεγξε τον ρυθμό, πήρε τα ριμπάουντ και με καλή επιθετική συγκομιδή στο μεγαλύτερο διάστημα ξέφυγε στο σκορ. Οι Βεροιώτες μπήκαν στο σκορ από την αρχή και προηγήθηκαν με 9-5 στο 4' και 15-7 στο 6' με τρίποντο του Τσούπκα. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν 15-11 στο 7' αλλά ο Φίλιππος απάντησε κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 20-13.

Εξαιρετικά μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Φιλίππου. Οι γηπεδούχοι πέρασαν με 26-13 στο 14' και 33-17 στο 16'. Εκεί ανεξήγητα ο Φίλιππος σταμάτησε να βρίσκει στόχο στις προσπάθειές του και έδωσε την δυνατότητα στην Γέφυρα να μειώσει σε 35-30 στο 20'. Με τρίποντο ο Σταυριανίδης έγραψε το 38-30 αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και μείωσαν σε 38-33.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, η Γέφυρα πλησίασε ακόμη περισσότερο (38-35 στο 22') αλλά ακολούθησε ένα μικρό ξέσπασμα του Φιλίππου με εξαιρετικές άμυνες και εύστοχα περιφερειακά σουτ και η διαφορά άνοιξε και πάλι. με πέντε σερί πόντους του Κοθρά το σκορ έγινε 45-35 στο 24' και με τρίποντο του Σταυριανίδη 48-35 στο 25' και με καλάθι φάουλ του Παπαδόπουλου 51-37. Με μια βολή ο Τσούκας σημείωσε το 52-37 στο 26' και ο Σταυριανίδης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό το 54-37 στο 27'. Ο Παπαδόπουλος με λέι απ σημείωσε το 56-37 στο 19' και ο Τσούκας με σουτ το 58-37. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με λέι απ του Σιόλογκα και το σκορ έγινε 60-37.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος έκανε καλή διαχείριση της διαφοράς (69-44 στο 35') και με τον αντίπαλο χωρίς δυνάμεις έφτασε σε μια άνετη επικράτηση.

Δεκάλεπτα: 20-13, 38-33, 60-37, 79-52

Διαιτητές : Γερακίνης και Καρακώστας

Δεκάλεπτα : 20-13, 38-33, 60-37, 79-52

Φίλιππος (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Paros 6(2), Τσούκας 16(4), Βάλλιος, Παπαδόπουλος Νίκος 7, Κοθράς 17(2), Σιόλογκας 19(1), Θεοδωρίδης 4, Σταυριανίδης 10(1), Τσεσμετζίδης

ΓΕΦΥΡΑ (Τουλούμης): Κρομήδας 3, Δανάκης 13(1), Βάσκος, Κολοκοτρώνης 6, Δέτσικας 2, Καζαμίας, Μυλωνίδης 17(2), Βογιατζής 6, Ταραμάς, Μπίσκας 3(1), Καρούζος 2, Ταραμάς.