Έχασε στις λεπτομέρειες από τον Ερμή Αγιάς του Κόμματου ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Την ήττα με 75 – 83 γνώρισε στην Βέροια ο Φίλιππος από τον Ερμή Αγιάς. Ήταν ένα παιχνίδι πολύ συναρπαστικό κράτησε το ενδιαφέρον των φιλάθλων μέχρι το τέλος και κρίθηκε στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι πήραν το πάνω χέρι στο τελευταίο δεκάλεπτο στηριζόμενοι στην ποιότητα του Νέστορα Κόμματου και άντεξαν στην πίεση του Φιλίππου. Από την άλλη ο Φίλιππος όσες φορές προσπάθησε να κάνει την ανατροπή πλησιάζοντας το σκορ, δέχθηκε τις τρίποντες βόμβες του αντιπάλου από την περιφέρεια και δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν εκρηκτικό για τον Φίλιππος. Μπήκε αποφασιστικά, μπλόκαρε τα ατού του αντιπάλου και με άνεση στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 27-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ερμής ανέκαμψε. Με εύστοχα τρίποντα από την περιφέρεια κάλυψε την εις βάρος του διαφορά και έφερε το ματς στα ίσα στο ημίχρονο (40-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Ο Φίλιππος προηγήθηκε με 46-42 στο 24' αλλά ο Ερμής απάντησε με ένα μικρό σερί και πέρασε με 46-50 στο 26'. Εκεί ο Φίλιππος έχασε με δεύτερη τεχνική ποινή τον προπονητή του Δημήτρη Γκίμα, ο οποίος βγήκε από τα...ρούχα από τα προκλητικά εχθρικά σφυρίγματα των διαιτητών.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τα ελεύθερα περιφερειακά σουτ και πήραν τον έλεγχο. Με δυο τρίποντες "βόμβες" προηγήθηκαν με 57-64 στο 32' αλλά ο μαχητικός Φίλιππος επέστρεψε βολές του Κοθρά στο 35' (64-65). Ένα εύστοχο τρίποντο και ένα λέι απ έδωσαν νέο προβάδισμα στον Ερμή με 63-69 στο 36' και με ένα ακόμη τρίποντο στο 39' άνοιξαν ακόμη περισσότερο την διαφορά (69-77). Ο Φίλιππος μείωσε σε 72-77 κι έχασε μεγάλη ευκαιρία να πλησιάσει ακόμη περισσότερο όταν ο Σόλιογκας έχασε μόνος την μπάλα μέσα από τα χέρια του κάτω από το αντίπαλο καλάθι. Στα τελευταία 36 δευτερόλεπτα, ο Ερμής ήταν ψύχραιμος στις βολές και έφτασε στο 75-83.

Μεγάλη η συμβολή του Κόμματου στη νίκη των φιλοξενούμενων. Έπαιξε άμυνα, μάζεψε ριμπάουντ, μοίρασε ασίστ και έβαλε όταν χρειαζόταν πόντους.

Προκλητικά κακή για τον Φίλιππο η διαιτησία της κ. Τζίμα και του κ. Τσιρτσιμάλη.

Δεκάλεπτα: 27-17, 40-40, 57-58, 75-83

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Κοθράς 25 (3), Σιόλογκας 10, Παπαδόπουλος 13, Θεοδωρίδης 6, Βάλλιος 7 (1), Σταυριανίδης 4, Γεωργιάδης 8 (2), Τσιμίδης 2.

Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Βαβάτσικος 15, Κόμματος 19 (2), Χαλκιάς 2, Περρωτής 4, Τριανταφύλλου 9 (3), Τσιαμπαλής 14 (3), Γούλας, Μηλιώνης 12 (4), Νταλός 4, Γκανέτσας 4.

{jlex}flickr:72157679456625465{/jlex}