Έχασε στην παράταση ο ΑΟΚ στην Πρέβεζα

Την ήττα γνώρισε στην Πρέβεζα ο ΑΟΚ. Η Νικόπολη Πρέβεζας έκαμψε την αντίσταση της Βέροιας με 77-69 στην παράταση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα (19-13, 10'), όμως δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν στο σκορ κι έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν σε παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα της Πρέβεζας είχε περισσότερες λύσεις κι έτσι έφτασε σε μια πολύτιμη νίκη με φόντο την παραμονή.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγώνα και στο 5’54’’ έκαναν το 11-4 με σουτ τριών πόντων του Κακιούζη. Το σκορ δεκαλέπτου (19-13) μαρτυρούσε πως η Νικόπολη θέλει από την αρχή να επιβάλει το... νόμο της στο παιχνίδι, έχοντας το Νίκα με 7 πόντους και τους Βαγενά-Κακιούζη στους 5. Ίδια εικόνα και στο β’ δεκάλεπτο με 3ποντο του Τσιτσώνη στο 8’14 να διαμορφώνει το 24-15 και τους Βαγενά και Μακρόπουλο να φτάνουν τη διαφορά στο +12 (32-20) στα μισά του δεκαλέπτου. Παρ’ όλα αυτά ο ΑΟΚ Βέροιας «μάζεψε» το σκορ μέχρι το ημίχρονο (37-31).

Οι ομάδες επέστρεψαν από τα αποδυτήρια με τη Νικόπολη να δείχνει διάθεση να «τελειώσει» το ματς από νωρίς. Δύο τρίποντα του Τσιτσώνη, ένα του Μακρόπουλου και το 49-36 στο 4’48’’ πριν τη λήξη του αγώνα, φανέρωνε πως θα ακολουθούσε «περίπατος». Αλλά κάπου εκεί τα «επιθετικά φώτα» της Νικόπολης... έσβησαν. Οι παίκτες του Παπίρη δεν σκόραραν καθόλου στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου (έληξε με σκορ 49-46) και... επέστρεψαν στο σκορ στο 7’ 41’’ πριν το τέλος της αναμέτρησης με ένα καλάθι του Βαγενά.

Νωρίτερα με καλάθι του Σισμάνη, ο οποίος έκανε εκπληκτική εμφάνιση επιθετικά σε οργάνωση και εκτέλεση, οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (49-50) στο 8’07’’ πριν την κόρνα της λήξης. Πήραν μάλιστα διαφορά 6 πόντων (51-57) με τρίποντα των Γιαννουζάκου και Σισμάνη, κράτησαν ένα «μαξιλαράκι» 4 πόντων (61-65) 58’’ πριν το τέλος του αγώνα, αλλά εκεί «μίλησε» ο Μακρόπουλος και η τύχη. Ο Γιαννουζάκος έχασε δύο βολές, ο Μακρόπουλος έκανε το 63-65 και με ένα εντυπωσιακό follow σε άστοχο λέι-απ του Κακιούζη ισοφάρισε σε 65-65, 16 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη.

Στην επίθεση του ΑΟΚ Βέροιας, ο Μαυρίδης αστόχησε κάτω από το καλάθι (η μπάλα στριφογύρισε στη στεφάνη και βγήκε) και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Εκεί η Νικόπολη με τους Νίκα (5 πόντους), Μακρόπουλο και Βαγενά «τέλειωσε» την υπόθεση «νίκη» και το τελικό 77-69 βρήκε την ομάδα της Πρέβεζας να πανηγυρίζει τη 2η νίκη σε 4 ματς στον Όμιλό της.

Διαιτητές: Τσιαμπλής-Παπανικολάου

Τα δεκάλεπτα: 19-13, 37-31, 49-46, 65-65 (παρ. 77-69)

ΣΚ Νικόπολη Πρέβεζας (Παπίρης): Βαγενάς 17, Αργυρός, Σουλιώτης, Τσιτσώνης 13, Σταμούλης, Κακιούζης 6, Παπαμιχαήλ 4, Γεωργάκης, Νίκας 16, Μακρόπουλος 21, Μπακάλης, Μπάλλας.

ΑΟΚ Βέροιας (Κελεπούρης): Τρομπούκης 4, Ουσούλτζογλου, Σισμάνης 20, Γκανάς, Βλάχος 15, Μαυρίδης 18, Βοργιαζίδης, Γιαννόπουλος, Ντουλαβέρης, Μπαρμπαρούσης, Χατζηλαμπρινός, Γιαννουζάκος 12.