Έπαιξε όσο χρειαζόταν ο Φίλιππος (φωτορεπορτάζ)

Άλλη μια νίκη σημείωσε στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής ο Φίλιππος. Χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση, συνέτριψε τον Εύαθλο με 80-66.

Ο Φίλιππος μπήκε μουδιασμένα στο ματς και ήταν πολύ άστοχος από μέση και πολύ κοντινή απόσταση. Ένα ξέσπασμα στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου με εύστοχα σουτ τριών πόντων, του έδωσε την ευκαιρία να ξεφύγει με 24-15. Ο Εύαθλος εκμεταλλεύτηκε τα σκαμπανεβάσματα των γηπεδούχων και πλησίασε δυο φορές στο σκορ (25-21 στο 15’ και 35-30 στο 19’) αλλά ο Φίλιππος είχε τις λύσεις και έκλεισε το ημίχρονο με 38-31.

Στο δεύτερο μέρος, το ματς έγινε παράσταση για ένα ρόλο. Παρά την αστοχία του Φιλίππου ο Εύαθλος δεν μπόρεσε να ακολουθήσει. Έτσι οι Βεροιωτες προηγήθηκαν με 43-33 στο 22’, 48-36 στο 26’, 56-38 στο 30’ και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 59-39. Εκεί τελείωσαν όλα.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά εκτοξεύτηκε ακόμη ψηλότερα και άγγιξε και τους 30 πόντους (72-43 στο 35'). Στα τελευταία λεπτά του ματς ο Φίλιππος έριξε τον ρυθμό του και ο Εύαθλος μείωσε την διαφορά κάτω από τους 20 πότνους.

Διαιτητές : Λουλουδιάδης και Κουκουλεκίδης

Δεκάλεπτα : 16-15, 38-31, 59-39, 80-66

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας) : Μόρας 4, Τόκας Π, Τσεσμετζίδης, Τόκας Α., Βάλλιος 9(3), Τσιακλάγκανος 5, Μαρκοπουλος 3(1), Καβαργύρης 3, Κοθράς 12(1), Παραπούρας 18(4), Σουτζόπουλος 19(2), Καντάρκος 7

Εύαθλος Πολυκάστρου (Παπαδόπουλος): Παπαδόπουλος 7(2), Ημερίδης 22(1), Τασούλης 2, Μπινιάκου 5, Γουβγιανάκης, Τσινόπουλος 7(1), Τσελέκης 3, Σιδηρόπουλος 14, Γουγουλάκης, Κουτούλας 6(2)