Εύκολα τον Ζέφυρο ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Άνετη νίκη, με 77-60 επί του Ζέφυρου, σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες, βρήκαν ρυθμό μετά το πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν στο σκορ, δημιούργησαν διαφορά ασφαλείας, και έφτασαν σε μια άνετη επικράτηση.

Το ξεκίνημα του Φιλίππου δεν ήταν καλό. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν όταν προηγήθηκαν με 4-10’ στο 5’ αλλά η αντίδραση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Έκαναν ένα σερί 13-2, με τον Κοθρά σε ρόλο εκτελεστή και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 17-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος εδραίωσε την υπεροχή του. Ανέβασε την διαφορά ακόμη περισσότερο, 29-17 στο 17’ και παρά την πρόσκαιρη αντίδραση του Ζέφυρου (μείωσε 29-23), έκλεισαν το ημίχρονο με 40-28.

Ο Φίλιππος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στο δεύτερο μέρος. Ελέγχοντας το παιχνίδι, ανέβασε την διαφορά στο σκορ και προηγήθηκε με 51-38 στο 25’ και 60-44 στο 29’.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Φίλιππος διατήρησε το πάνω χέρι και προηγήθηκε με 64-47 στο 33’ και 69-51 στο 34’. Στο υπόλοιπο διάστημα δεν άλλαξε κάτι. Η διαφορά πλησίασε και τους 20 πόντους και οδήγησε τον Φίλιππο στο άνετο 77-60.

Δεκάλεπτα: 17-12, 40-28, 60-46, 77-60

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Μόρας 2, A. Τόκας, Π. Τόκας, Τσεσμετζίδης, Π. Βάλλιος 9(3), Τσιακλαγκάνος 7(1), Μαρκόπουλος, Καβαργύρης 4, Κόθρας 21(3), Παραπούρας 11(2), Σουτζόπουλος 11, Κάνταρκος 12.

Ζέφυρος (Τσολάκης): Νικολαϊδης , Αλεξανδρίδης Θ. 23(3), Ματενίδης 9, Καναράς, Μαυροματίδης 3, Τσιόγκας 17, Μυστιλιάδης 4, Ουρκέρογλου 4.

{jlex}flickr:72157665393767828{/jlex}