Αγχωτική νίκη του Φιλίππου επί του Μακεδονικού (φωτογραφίες)

Αγχωτική νίκη με 79-64 επί του Μακεδονικού σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες αντιμετώπισαν αρκετά σημεία του ματς πρόβλημα στην άμυνα ζώνης του αντιπάλου και τον είδαν να μένει στο ματς μέχρι το 35', Στο τελευταίο πεντάλεπτο, τα τρίποντα του Παραπούρα έδωσαν λύση στην επιθετική δυσκοκία και ώθιησαν τους γηπεδούχους στη νίκη.

Ο Φίλιππος πήρε από την αρχή του ματς το προβάδισμα και σχετικά νωρίς προηγήθηκε με οκτώ πόντους αλλά ο Μακεδονικός "ροκάνισε" την διαφορά και μείωσε στον πόντο στο 13'. Ο Φίλιππος είχε ένα ξέσπασμα και με ένα δικό του σερί, πέρασε με 33-21 στο 15'. Ο Μακεδονικός κερδίζοντας πολλά επιθετικά ριμπάουντ, εκδήλωσε έξτρα επιθέσεις και μείωσε 39-33 στο 20'.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος με νέο ξέσπασμά του προηγήθηκε με 52-37 αλλά ο Μακεδονικός μείωσε σε 58-52 στο 29'. Ο Σουτζόπουλος, με τρίποντο στο τέλος σημείωσε το 61-52 και "ξεκόλλησε" επιθετικά την ομάδα του.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος κόλλησε στην άμυνα ζώνης, έμεινε χωρίς πόντο πέντε λεπτά και ο Μακεδονικός μείωσε σε 61-60. Με δυο τρίποντα του Παραπούρα και ένα δίποντο του Τσιακλάγκανου, ο Φίλιππος ξέφυγε και πάλι  με 69-60 στο 37'. Οι Θεσσαλονικείς βλέποντας τον χρόνο να τελειώνει, άφησαν την άμυνα ζώνης και επέλεξαν ένα πιεστικό μεν του μεν. Εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Κοθράς και με καλάθια δυο πόντων έγραψε το 71-61 και το 73-62 στο 39'. Ο Βάλιος με τρίποντο έδωσε την χαριστική  βολή γράφοντας το 76-62.

Διαιτητές : Καρακώστας και Παζόλης

Δεκάλεπτα : 21-18, 42-35, 61-53, 79-64

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας - Μπλατσιώτης) : Παπαδόπουλος 3, Σουτζόπουλος 13(1), Σισμάνης 3, Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 5(1), Βαλλιος 11(3), Κοθράς 17(2), Καβαργύρης 2, Παραπούρας 19(5), Καντάρκος 6.

Α.Σ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Μύθου): Χαλάτσης 19(2), Κοντσές 12, Μπαρζού, Κουντουρατζόγλου 11, Τσινόπουλος 9(2), Τασούδης, Κομματάς, Καραθανάσης, Ουλουσίδης 8, Καλογεράτος 5(1), Ιωαννίδης, Χαντζίδης.