Αυτοκτόνησε ο ΑΟΚ - Έχασε στην παράταση από τον Ολυμπιακό Βόλου (φωτογραφίες)

Την ήττα με 74-84 γνώρισε από τον Ολυμπιακό Βόλου στην Βέροια ο ΑΟΚ. Η Βεροιώτικη ομάδα μπήκε πολύ καλά στο ματς αλλά αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην άμυνα ζώνης και όχι μόνο δεν κράτησε την διαφορά του αλλά βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ στο δεύτερο μέρος.Στο τέλος του ματς, ο ΑΟΚ έφερε το ματς στα ίσια και είχε δυο ελεύθερες βολές στην εκπνοή για να πάρει το ματς αλλά αστόχησε και στις δυο. Έτσι το ματς πήγε στην παράταση και εκεί ο Ολυμπιακός ήταν πιο ψύχραιμος.

Ο ΑΟΚ ξεκίνησε πολύ καλά το ματς και προηγήθηκε στο ξεκίνημα 9-2 στο 4' και 28-16 στο 16'. Ο Ολυμπιακός βλέποντας τον ΑΟΚ να ελέγχει το παιχνίδι, γύρισε την άμυνα σε ζώνη και εγκλώβισε τους γηπεδούχους. Οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-17, πέρασαν με 28-33 στο 20' και άλλαξαν την ροή του παιχνιδιού.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την άμυνα ζώνης και στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκαν με 33-38 στο 23'. Ο ΑΟΚ αντέδρασε και πέρασε με 42-41 27' αλλά πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και έκλεισε το δεκάλεπτο με καλάθι στην εκπνοή με το σκορ στο 44-50. Η διαφορά μεγάλωσε ακόμη περισσότερο στο 32' (46-54). Ο ΑΟΚ μείωσε σε 53-56 στο 37' αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από την περιφέρεια και συντήρησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με 58-66 στο 38'. Με καλάθια του Μαυρίδη και του Βλάχου, ο ΑΟΚ ισοφάρισε 66-66 στο 39'. Ο Ολυμπιακός με βολές προηγήθηκε με 66-68, 26 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Με καλάθι και φάουλ του Βλάχου, ο ΑΟΚ ισοφάρισε 68-68 αλλά έχασε την βολή, 14 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Ολυμπιακός έχασε την επίθεση, ο Τρομπούκης κέρδισε φάουλ για τον ΑΟΚ, αλλά 2 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έχασε και τις δυο βολές και το παιχνίδι έληξε ισόπαλο.

Στην παράταση, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του ΑΟΚ και ξέφυγε στο σκορ. Έτσι έφτασε στο 74-84.

Δεκάλεπτα: 18-7, 29-33, 44-50, 68-68 κ.α., 74-84

ΑΟΚ: (Ηλιάδης) Τρομπούκης, Ουσουλτζόγλου 5, Καραθανάσης, Γκανάς 6 (2), Βλάχος 21 (2), Μαυρίδης 20 (1), Καραδήσογλου, Κασαμπαλής 8, Ιωαννίδης, Χατζηλαμπρινός 9, Χαραλαμπίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Γκουγκουτούδης) Στύλας 9 (2), Μπράμι, Ιλσόγλου 23 (3), Ντάτσιος, Κυριακόπουλος, Μπογδάνος 17, Αγγελοκωστόπουλος, Μπουσκολίτης 13 (3), Σκαμαγκάς, Αναστασόπουλος 14 (2), Χάρχαρης, Λουλούδης 8