Μεγάλη ανατροπή στα Φάρσαλα ο Φίλιππος

Με ένα «μαγικό» δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Φιλίππου Βέροιας κατάφερε και έκανε ολική ανατροπή στο παιχνίδι παίρνοντας μια πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη απέναντι στην ομάδα των Φαρσάλων με 73-76.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα παρουσίασε μια κακή εικόνα και μόλις στο 10’ η διαφορά έφτασε τους 10 πόντους (24-14) ενώ αυξήθηκε ακόμη περισσότερο στο τέλος του ημιχρόνου όταν το σκορ έγινε 43-27.

Στην επανάληψη με ένα καταπληκτικό σερί 0-17 η ομάδα του Φιλίππου έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 43-44. Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με την ομάδα του Γκίμα να προηγείται με 53-55 ενώ με φανερά ανεβασμένη ψυχολογία διατηρήσε την διαφορά μέχρι το τέλος και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Πρώτο σκόρερ της ομάδας ο Φαίδων Παραπούρας με 21 πόντους και 5 τρίποντα.

Διαιτητές : Φουτζήλας και Κοϊμτζόγλου.

Δεκάλεπτα : 24-14, 43-27, 53-55, 73-76

Φάρσαλα (Φόρος): Λεπενιώτης 14, Χαιρετίδης 2, Αναγνωστόπουλος 2, Τσιώγκας 5(1), Συνετός 2, Τοπουζίδης 9(3), Γκιουλέκας 19, Φαρμάκης, Δέσπος 17, Φιλιππόπουλος 2, Λούτας, Λιουπης.

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Παπαδόπουλος 3, Κοθράς 16(1), Σισμάνης, Βάλλιος 3(1), Τσιακλαγκάνος 5(1), Παραπουρας 21(5), Σουτζόπουλος 16(2), Καντάρκος 11(1), Καβαργύρης