Υποκλίθηκε στον Φίλιππο το πρωτοπόρο Αγρίνιο (φωτογραφίες)

Με μια μεγάλη νίκη έκλεισε το 2018 ο Φίλιππος. Μετά από ένα συναρπαστικό ματς, επικράτησε με 79-74 του πρωτοπόρου Αγρινίου, υποχρεώνοντας τον αντίπαλο στην δεύτερη φετινή του ήττα. Αγωνισιτκά, ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά και για 15 λεπτά ήταν πίσω στο σκορ. Από εκεί και μετά όμως, πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε ποτέ μέχρι το τέλος.

Στο ξεκίνημα, το Αγρίνιο αιφνιδίασε τον Φίλιππο με ένα 0-7 αλλά οι γηπεδούχοι σιγά – σιγά βρήκαν ρυθμό, έκλεισε τους διαδρόμους προς το Βεροιώτικο καλάθι και ισοφάρισαν 12-12 στο 8’. Το Αγρίνιο είχε ένα μικρό ξέσπασμα και πέρασε με 12-19 στο 9’ και 20-25 στο 14’. Εκεί αντέδρασε ο Φίλιππος. Κράτησε μακριά από το καλάθι του τον αντίπαλο και με κορυφαίο τον Παπαδόπουλο, πέρασε με 31-26 στο 17’. Οι παίκτες του Δημήτρη Γκίμα, συντήρησαν την διαφορά στο σκορ και έκλεισαν το ημίχρονο με 37-31, με τρίποντο του Τσιακλάγκανου στην εκπνοή.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι Βεροιώτες πέρασαν με 39-31 αλλά το Αγρίνιο είχε μια άμεση απάντηση και με ένα μικρό σερί πλησίασε 39-38. Με τρίποντα των Κοθρά και Παραπούρα ο Φίλιππος βρήκε πάλι λύσεις στο σκοράρισμα και στο 25’ πέρασε με 47-41 και συντήρησε την διαφορά μέχρι την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου, παρά την πίεση του αντιπάλου.

Με προσωπικά καλάθια του Σουτζούπουλου, ο Φίλιππος ξέφυγε με 64-55 στο 33’. Το Αγρίνιο πλησίασε στο 38’ 67-65 εκμεταλλευόμενο την δυστοκία του Φιλίππου και την λύση έδωσε ο Σισμάνης με τρίποντο (70-65). Ένα λεπτό πριν το τέλος, ο Σισμάνης έκλεψε και ο Σουτζόπουλος με καλάθι στον αιφνιδιασμό έγραψε το 72-65. Ο Σισμάνης με δυο βολές έγραψε το 74-66 στα 48 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Το Αγρίνιο αστόχησε σε τρίποντο και ο Παραπούρας με δυο εύστοχες βολές έγραψε το 76-66 μισό λεπτό πριν το φινάλε. Το Αγρίνιο με βολή, ριμπάουντ, γκολ – φάουλ τρίποντο, μείωσε σε 76-71, 23 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Σουτζόπουλος με μια βολή έγραψε το 77-71 και το Αγρίνιο απάντησε με τρίποντο (77-74) τέσσερα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Φίλιππος κέρδισε φάουλ και ο Κοθράς με δυο βολές έγραψε το 79-74. Στην εκπνοή το Αγρίνιο έκανε σουτ τριών πόντων αλλά αστόχησε.

Δεκάλεπτα: 16-20, 37-31, 59-52, 79-74

Διαιτητές : Θεοδώρου-Γαζέτας

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Γκίμας) : Παπαδόπουλος 8, Σουτζόπουλος 17, Σισμάνης 11 (1), Πονόπουλος, Τσεσμετζίδης, Τσιακλάγκανος 8 (2), Βάλλιος 3, Κοθράς 13 (3), Καβαργύρης, Παραπούρας 14 (3), Καντάρκος 5.

AO ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Διαμαντάκος) : Τασόπουλος 10, Μπερερής, Μιχάλογλου 20 (1), Καπινιάρης 14, Χρήστου, Τσατάς 2, Σταμούλης, Γκρέκας 11 (1), Μήτσου 8 (1), Ψαράς 3 (1), Σαρρής 3, Σταμίρης.