Καρδιοχτύπησε αλλά κέρδισε τον Ερμή Λαγκαδά ο Φίλιππος

Άλλη μια πολύτιμη νίκη πέτυχε η ανδρική ομάδα του Φιλίππου Βέροιας στα πλαίσια του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής κατηγορίας. Έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τον Βαγγέλη Σισμάνη και τον Φαίδων Παραπούρα κατάφερε και κέρδισε την πολύ καλή ομάδα του Ερμή Λαγκαδά με 65-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ομάδα του Φιλίππου πιάστηκε στον ύπνο με την ομάδα του Αγγέλη να παίρνει το προβάδισμαμε 3-6 στο 2’. Ο Σουτζόπουλος για τον Φίλιππο μείωσε σε 4-6 στο 3’. Στο σημείο εκείνο οι παίκτες του Αγγέλη με σουτ από την περιφέρεια (6/7) και σερί 0-17 !!!! έκαναν το σκορ 7-21 στο 8’ παγώνοντας το ΔΑΚ «Δημήτριος Βικέλας». Ο Δημήτρης Γκίμας έδωσε νέες οδηγίες και στο 9’ η ομάδα του Φιλίππου ξεκόλλησε και μείωσε σε 11-24. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 16-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος παίζοντας πολύ καλή άμυνα ισορρόπησε το παιχνίδι, μείωσε σε 21-32 στο 16’ και στη συνέχεια με σερί 11-2 μείωσε στο 19’ σε 32-34. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 34-36.

Στην επανάληψη η ομάδα του Γκίμα ισοφάρισε (36-36) για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά τις εύστοχες βολές του Βαγγέλη Σισμάνη σε φάουλ που κέρδισε. Οι δυο ομάδες δείχνοντας μεγάλο πάθος και δυναμικότητα εναλλάσσονταν στο σκορ. Ο Φίλιππος πέρασε στο 28' να μπροστά στο σκορ με 47-44 και το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε υπέρ του με 50-48.

Στην τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδο οι παίκτες των φιλοξενούμενων δεν κατάφεραν να βρουν τις λύσεις για να περάσουν μπροστά σε αντίθεση με την ομάδα του Γκίμα η οποία 2.48'' ,πριν το τέλος, προηγούνταν με 57-56. Το τρίποντο όμως του Ευθύμη Κοθρά έδωσε ανάσα και διαφορά 4 πόντων (60-56), η οποία διατηρήθηκε από τους παίκτες του Γκίμα μέχρι τέλους με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει τελικό σκορ 65-58.

Δεκάλεπτα : 16-26, 34-36, 50-48, 65-58

Διαιτητές : Ντούρας και Ζαχαριάδης

Ερμής Λαγκαδά (Αγγέλης): Μήνου 13(3), Αλτίνης 7(1), Μάρουσιτς 9(1), Παπαπασχάλης, Νώτης 8(2) , Παρίτσης 9(1), Κωνσταντινίδης , Πλιούκας 2, Γκαμούρας 10, Πιλκούδης , Χριστοδούλου, Καμπέρης

Φίλιππος Βέροιας (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Σισμάνης 13(1), Πονόπουλος, Βάλλιος 3(1), Τσιακλάγκανος 8, Καβαργύρης, Κοθράς 15(1) , Παραπούρας 15(4), Σουτζόπουλος 8, Καντάρκος 3.