Με άμυνα "τανάλια" ο Φίλιππος κέρδισε τη Νίκη Βόλου (φωτογραφίες)

Άλλη μια νίκη πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Φίλιππος. Παρότι ξεκίνησε άσχημα, βρήκε ρυθμό, έλεγξε το ματς και κέρδισε με 69-63 τη Νίκη Βόλου.

Ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι. Εγλωβίστηκε στην άμυνα ζώνης της Νίκης, ήταν άστοχος από την περιφέρεια και είδε τον αντίπαλο να ξεφεύγει με 5-11 στο 5', 8-16 στο 6' και 12-22 στο 7'. Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, ο Φίλιππος ισορρόπησε. Με ασφυκτική άμυνα περιόρισε τη Νίκη, πήρε πόντους από μέση και μακρινή απόσταση και μετέτρεψε το 19-28 σε 30-28 με λέι απ του Σισμάνη στο 17'. Από εκεί και μετά οι δυο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο και ο Φίλιππος με τρίποντο του Κοθρά στην εκπνοή πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα (37-35).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, με όπλο την πολύ αποτελεσματική άμυνα, ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι και ξέφυγε με 43-35 στο 22' και 48-38 στο 24'. Οι Βεροιώτες, παρά την πίεση που άσκησε από εκεί και μετά συντήρησαν την διαφορά τους και έκλεισαν το δεκάλεπτο με 51-44.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο. Συνέχισε να είναι αποτελεσματικός στην άμυνα και δεν άφησε να φανούν τα λάθη που έκανε στην επίθεση. Η Νίκη προσπάθησε μπει ξανά στο ματς και μείωσε σε 53-47 στο 32' και 58-52 στο 35', όταν όμως ο Φίλιππος βρήκε σκορ η διαφορά μεγάλωσε ξανά. Οι Βεροιώτες πέρασαν με 64-52 στο 36' και 68-52 στο 38' και "καθάρισαν" το ματς.

Δεκάλεπτα: 19-25, 37-35, 51-44, 69-63.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Παπαδόπουλος, Τσεσμετζίδης, Σισμάνης 10 (1), Πονόπουλος 1, Βάλλιος 6 (1), Τσιαγκλάκανος 5, Γιαντσιδιώτης, Κοθράς 15 (3), Παραπούρας 6 (1), Σουτζόπουλος 13, Καντάρκος 13 (1).

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ (Στρατίκης-Νάνης): Καραγεώργος 6 (2), Βερτζάγιας 3 (1), Κουτσούκης, Αναγνωστόπουλος, Γιωτόπουλος 8 (2), Κουτίνας 14, Τσαβές, Τσώλης 8 (2), Τασιούδης 11 (1), Τάσσος 7, Φρουσκλιάς 6 (1), Διγενής.