Ένα ημίχρονο έπιασε από τα...κέρατα τον πρωτοπόρο ο Φίλιππος (φωτογραφίες, βίντεο)

Πρωταγωνιστής για ένα ημίχρονο ήταν ο Φίλιππος κόντρα στον πρωτοπόρο και αήττητο Χαρίλαο Τρικούπη στο Μακροχώρι. Οι Βεροιώτες "έριξαν" στο καναβάτσι την ομάδα του Μεσολογγίου αλλά στο δεύτερο εικοσάλεπτο δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του αντιπάλου και ηττήθηκαν με 66-81.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος εκμεταλλεύτηκε την αστοχία του αντιπάλου(0/14 τρίποντα στο πρώτο μέρος) και ξέφυγε πολύ γρήγορα στο σκορ.  Με υπομονή στην επίθεση και καλές επιλογές, ο Φίλιππος έκανε ένα σερί 10-0 στο 6’ και ανέβασε την διαφορά ακόμη περισσότερο στο 9’ (19-3). Οι φιλοξενούμενοι δεν ανέκαμψαν και οι γηπεδούχοι με καλά ποσοστά από μέση και μακρινή απόσταση προηγήθηκαν με 24-6 στο 12’ και 30-11 στο 15’. Η ομάδα του Μεσολογγίου είχε κάποιες φωτεινές στιγμές αλλά δεν κατάφερε να σταθεροποιήσει την απόδοσή της και η διαφορά παρέμεινε υψηλή έως την ανάπαυλα (40-24).

Στο δεύτερο μέρος το σκηνικό άλλαξε. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με διαφορετικό πρόσωπο στο ματς, "ροκάνισαν" γρήγορα την διαφορά και στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν το πάνω χέρι στο σκορ που τους οδήγησε στη νίκη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Χαρίλαος Τρικούπης πίεσε σε όλο το γήπεδο και με τρίποντες βόμβες του Οικονομόπουλου μείωσε 40-30 στο 21' και 43-37 στο επόμενο λεπτό. Ο Φίλιππος αντιμετώπισε πρόβλημα στο σκοράρισμα απέναντι στην πίεση των φιλοξενούμενων και είδε τον αντίπαλο να μειώνει 53-51 στο 30', όμως με τρίποντο του Κοθρά στην εκπνοή του δεκαλέπτου, πήγε στο τάιμ άουτ με 56-51 υπέρ του.

Η ανατροπή έγινε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν, έχοντας και την ανοχή των διαιτητών που άλλαξαν στάση στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν γρήγορα 56-56 ενώ στο 36' πήραν για πρώτη φορά το προβάδισμα με 64-64. Οι Βεροιώτες έμειναν από λύσεις στην επίθεση και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 63-71 στο 37', 64-76 στο 38' και 64-81 στο 40'.

Διαιτητές: Ζαχαρής-Φακίτσας-Ξέρας (Παπαπέτρου Λ.)

Δεκάλεπτα: 21-4, 40-24, 56-51, 66-81

Φίλιππος Β. (Γκίμας): Τσούκας 3 (1), Τσεσμετζίδης, Βάλλιος, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 17 (1), Κοθράς 18 (3), Παραπούρας 6 (2), Καντάρκος 5 (1), Φιλιππόπουλος 2, Ντρεκάλοβιτς 15 (1)

Χ. Τρικούπης (Καλαμπάκος): Παπαδιονυσίου 22 (1), Αντωνάκης 6, Ναούμης 5 (1), Σαχπατζίδης 19, Ράπτης 9, Οικονομόπουλος 16 (3), Μαργέλης, Βασιλόπουλος 4 (1), Σκουλίδας.