Έχασαν Αετοί και Μελίκη

Δεν τα κατάφεραν οι Αετοί Βέροιας στο σημερινό παιχνίδι με τον ΑΓΣ Ιωαννίνων, καθώς ηττήθηκαν με 75-72 στην παράταση και έφτασαν στο 5-6 στο πρωτάθλημα της Γ Εθνικής.

Το παιχνίδι είχε τον χαρακτήρα του ντέρμπι καθ όλη τη διάρκεια του και παρά το γεγονός πως οι Ηπειρώτες είχαν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, εντούτοις δεν ήταν τέτοιο που τους εξασφάλιζε τη νίκη.

Και αυτό αποδείχτηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν οι Αετοί ανέβασαν την απόδοση τους (που μέχρι εκείνο το σημείο ήταν μέτρια) και με καλή άμυνα σε καίρια σημεία, έκλεισαν την “ψαλίδα” της διαφοράς και οδήγησαν το ματς στην παράταση.

Εκεί μίλησε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό, που σε καθοριστικά σημεία είχαν οι φιλοξενούμενοι και με επιμέρους σκορ 11-8 πήραν την πολύτιμη νίκη και έφτασαν τους Αετούς στους 16 βαθμούς.

Τα δεκάλεπτα : 11-14, 22-28, 41-47, 64-64 κ.α, 72-75

Αετοί Βέροιας : Τρομπούκης, Αναστασιάδης, Σιδηρόπουλος, Γκανάς 3 (1), Γκεκόπουλος 3, Γαβριηλίδης, Γιαννουζάκος 18 (4), Μαραπίδης 15 (4), Σταυρουλάκης 20 (3), Κουσιάντζας 4, Αλευρίδης 9, Ιωσηφίδης

ΑΓΣ Ιωαννίνων : Γυφτάκης 13 (2), Σαχπατζίδης 10 (1), Καλογεράτος 11 (2), Αντωνίου, Παπανικολάου 2, Μάκης 2, Παπαδόπουλος 23 (1), Δαβάνης 11 (1), Φίλιος 3 (1)

Έχασε στην Καρδίτσα η Μελίκη

Μετά από μεγάλη μάχη η Μελίκη έχασε στην Καρδίτσα με 81-79. Το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια και το ματς κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Παρά το προβάδισμα των γηπεδούχων, η Μελίκη αντέδρασε στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά δεν κατάφερε να πάρει το ματς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-13, 32-38, 59-51, 81-79
Διαιτητές: Κατωτικίδης, Παπανικολάου
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ (Κρομμύδας): Ψυχογιός 15 (5), Πανταζής, Γεωργαντζάς 6 (2), Δίκαρος 2, Nτούρλιας, Μπιρνάρας, Κοβάτσεβ 17 (4), Τσέλιος 15 (1), Αργύρης 4, Αντωνίου 11 (1), Καλλιάρας 11, Νότος.
ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ (Ασλανίδης): Λιόλιος 9 (1), Μαυρίδης 35 (4), Στοϊτσης 9 (2), Πεϊμανίδης, Ρογγότης 2, Καποδίστριας 2, Αντωνόπουλος , Εσερπόγλου, Λαπατούρας 4, Ασπροπούλης, Λέφας 8, Ημερίδης 10.