Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Παίζοντας καλύτερα από τον αντίπαλο, επικράτησε με 75-57 του Αμύντα. Οι Βεροιώτες, μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, ξέφυγαν στο σκορ και συντήρησαν μέχρι το τέλος την διαφορά τους.

Αν και η ομάδα του Δημήτρη Γκίμα βρέθηκε στο 4’ πίσω στο σκορ με 0-9, ισορρόπησε το παιχνίδι και κατάφερε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του δεκαλέπτου να περάσει μπροστά με 18-16.

Με πολύ καλή και ασφυκτική άμυνα αλλά και κυρυαρχία στα ριμπάουντ ο Φίλιππος στο 12’ απέκτησε μια διαφορά 7 πόντων (20-16). Στο 18’ ο Τσούκας με τρίποντο ανέβασε την διαφορά στο +10 (35-25 ) και στην αμέσως επόμενη φάση ο Φιλιππόυλους στο +12 37-35. Το ημίχρονο τελείωσε με σκορ 38-27.

Η ομάδα του Ζαβού μείωσε σε 41-30 στο 23’ με την ομάδα του Φιλίππου όμως να διατηρεί διαφορά ασφαλείας. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Φίλιππο όχι μόνο να διατηρεί την διαφορά (60-46 στο 35’) αλλά να την διευρύνει (71-48) με συνεχόμενα εύστοχα σουτ από την περιφέρεια κλειδώνοντας έτσι την νίκη. Το παιχνίδι τελείωσε με σκορ 75-57.

Διαιτητές : Tζαφλέρης-Πουρσανίδης Κ. και Κατωτικίδης

Δεκάλεπτα : 18-16, 38-27,52-43, 75-57.

Φίλιππος Β. (Γκίμας – Μπλατσιώτης): Τσούκας 12(3), Τσεσμετζίδης, Φυλάκης, Βάλλιος 2, Τσιακλαγκάνος, Ελευθεριάδης 9(1), Κοθράς 26(3), Παραπούρας 6(2), Νικάϊ, Ποταμόπουλος, Φιλιππόπουλος 3, Ντρεκάλοβιτς 16(3)

Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 2, Κάπρης 8(2), Σιουντρης, Βαρδιάνος 8, Κερασοβίτης 3(1), Κουκουνιάς 14(1), Κομποδιέτας 7(1), Γκαβανόπουλος 9(3), Γιουση, Χάλαρης 6, Κωνσταντακόπουλος.