Κέρδισε την πρωτοπόρο Αριδαία ο Ζαφειράκης, έχασε εντός η Αλεξάνδρεια

Μια νίκη και μια ήττα ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Ημαθίας στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο Ζαφειράκης κέρδισε την πρώτη της βαθμολογίας Αριδαία με 66-62 την ώρα που η Αλεξάνδρεια έχανε άλλο ένα ματς, αυτή την φορά από τον Αιγινιακό με 56 -65.

Κέρδισε την πρωτοπόρο ο Ζαφειράκης

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Ζαφειράκης. Παίζοντας καλό μπάσκετ, επικράτησε με 66-62 της πρωτοπόρου Αριδαίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι ομάδες ήταν δίπλα - δίπλα στο σκορ. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ζαφειράκης κυριάρχησε και δημιούργησε διαφορά 12 πόντων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Αριδαία προσπάθησε να κάνει την ανατροπή, έκανε ένα σερί 11-19 αλλά δεν ήταν αρκετό για να πάρει τη νίκη στη Νάουσα.

Δεκάλεπτα: 16-18, 33-31, 55-43, 66-62

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ: Βάιγκαντ 5, Καπνάς 10, Μουρατίδης 10, Νικολαϊδης, Βαδόλας, Πράπας 12, Τούφας 9, Σκουλαριώτης 9, Μώκας, Παυλίδης, Δίντσης 11, Πουρλίδας.

Έχασε η Αλεξάνδρεια

Στο κλειστό της Μελίκης, η Αλεξάνδρεια έχασε άλλο ένα ματς. Ηττήθηκε με 56-65 από τον Αιγινιακό και τον είδα να προσπερνά στην βαθμολογία.

Στο ματς, ο Αιγινιακός ήταν καλύτερος. Ξέφυγε στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο και εκτόξευσε την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Αλεξάνδρεια προσπάθησε να κάνει κάτι στο τελευταίο δεκάλεπτο αλλά η διαφορά στο σκορ που είχε να καλύψει ήταν μεγάλη και δεν κατάφερε να απειλήσει.

Διαιτητές: Ντόγκας – Μητώνας.

Δεκάλεπτα: 15-27, 28-40, 34-53, 56-65.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ (Σιδηρόπουλος): Μπαλιάκας 6, Σιδηρόπουλος, Πουρλιοτόπουλος 5 (1), Γιοβανόπουλος, Παντοφλίδης 18, Σιτσάνης 9, Παπαγερίδης, Καρκάρας 9 (1), Πρόιος, Καραγιάννης 3, Χερκελετζής, Μπίσκας 6.

ΑΙΓΙΝΙΑΚΟΣ (Λοτζανιώτης): Πιπιλίκας 4, Κατσιάνος 19 (5), Αργυρόπουλος 17 (2), Κοιλιάς, Βουλτσίδης 15 (3), Μελίδης 5, Βουτσακόπουλος 5, Γιουμούκης, Κομπατσιάρης, Καλαβρινός.