Νίκες για Αλεξάνδρεια, Ζαφειράκη, ήττα για Αετούς

Δυο νίκες και μια ισοπαλία ήταν ο απολογισμός των ομάδων της Ημαθίας στην Α' ΕΚΑΣΚΕΜ. Αλεξάνδρεια και Ζαφειράκης κέρδισαν Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών και Πιερικό ενώ οι Αετοί έχασαν στο Κιλκίς. Αναλυτικά:

Περίπατο η Αλεξάνδρεια

Περίπατος έκανε η Αλεξάνδρεια κόντρα στον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών. Επικράτησε με 83-52 και πήρε δυο βαθμούς άνετα. Η διαφορά στο σκορ άνοιξε από το πρώτο δεκάλεπτο και μεγάλωσε με το πέρασμα του χρόνου.

Δεκάλεπτα: 26-10, 46-31, 66-43, 83-52.

Αλεξάνδρειας (Πουαρίδης): Μπαλιάκας 12, Πουαρίδης 3 (1), Νταμτσιόπουλος 2, Γιοβανόπουλος 17 (1), Παντοφλίδης 12, Παπαγερίδης 5 (1), Καρκάρας 2, Πρόιος 8, Καραγιάννης 10, Χερκελετζής 2, Μπίσκας 10 (3).

Μέγας Αλέξανδρος Γιαννιτσών (Μόσχου): Στοΐτσης 9, Πέτσος 6, Κουτρούλος, Στεργιόπουλος 5 (1), Ποζουκίδης, Παπαμανώλης, Χαλόφτης 4, Παπαδόπουλος 11, Μόσχου 7 (1), Παρτσαλάκης 4, Χατζηλαμπρινός 2, Αχλατλής 4 (1).

Έχασαν οι Αετοί στο Κιλκίς

Την ήττα με 70-64 γνώρισε στο Κιλκίς οι Αετοί. Αν και ξεκίνησε καλύτερα η Βεροιώτικη ομάδα, βρέθηκε πίσω από το δεύτερο δεκάλεπτο και κυνηγούσε στο σκορ σε όλο το παιχνίδι. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Αετός Κιλκίς πήγε την διαφορά στους οκτώ πόντους πέντε λεπτά πριν τη λήξη, αλλά οι Αετοί Βέροιας μείωσαν σε 63-61. Δύο τρίποντα, ένα από κάθε πλευρά διαμόρφωσαν το 66-64 10” πριν την εκπνοή και ο Γκιζέλης με 4/4 βολές διαμόρφωσε το τελικό 70-64.

Διαιτητές: Εκίζογλου – Ρούντσιος.

Δεκάλεπτα: 12-17, 30-25, 54-48, 70-64.

Αετός Κιλκίς (Αποστόλου): Χειρούλης, Νταμοτσίδης 12 (2) Γκιζέλης 13 (2), Φιλιππίδης, Βαϊτσούδης 8 ( 1) Βογιατζής 9, Κόγιας 9, Βακουφτσής 11, Μαργαριτίδης 3 (1), Παπαγεωργίου, Αμοιρίδης 5.

Αετοί Βέροιας (Τυριακίδης): Τσιμτσιρίδης 5, Κασάπης, Παπαδόπουλος Δ. 16 (4), Γκεκόπουλος 15, Πάππου 2, Χρυσάφης, Γαβριηλίδης, Παπαδόπουλος Ι. 1, Χατζηχαρίσης 13 (1), Ιατρού, Ιωσηφίδης 12 (1).

Στις λεπτομέρεις ο Ζαφειράκης

Στη Νάουσα, ο Ζαφειράκης επικράτησε με 44-40 του Πιερικού και πήρε το ματς στις λεπτομέρειες. Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες, έμειναν χαμηλά στο σκορ και πήγαν "χέρι - χέρι" από την αρχή μέχρι το τέλος. Στο φινάλε, ο Ζαφειράκης ήταν πιο ψύχραιμος και πήρε το ματς.

Διαιτητές: Μητώνας – Καραμανλής.

Δεκάλεπτα: 11-12, 18-18, 30-30, 44-40.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ 4, Καπνάς 11 (1), Μουρατίδης 6, Ζαχαριάδης, Βαδόλας, Τούφας 7 (1), Σκουλαριώτης 9, Σιδηρόπουλος, Παυλίδης, Δίντσης 4, Μώκας 3, Νικολαΐδης.

Πιερικός Αρχέλαος (Μηλιάτης): Μαρινόπουλος, Χατζηαγοράκης 3, Τζιοβάρας 7, Φανούλης 10, Τσαϊτουρίδης 2, Ζησόπουλος 12, Σφήκας, Καλλιφατίδης 1, Ζαρκανέλας, Παπαπέτρου, Κουπάντσης 5 (1).