Αήττητος ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο ο ΑΟΚ, κέρδισε τον Άθλο ο Ζαφειράκης, έχασε η Αλεξάνδρεια

Ολοκληρώθηκε ο πρώτος γύρος στην Α' κατηγορία της ΕΚΑΣΚΕΜ. Ο ΑΟΚ κέρδισε και τον Βαφύρα και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο αήττητος, ο Ζαφειράκης κέρδισε στην Αλεξάνδρεια τον Άθλο και η Αλεξάνδρεια έχασε από τον Βατανιακό.

ΑΟΚ Βέροιας – Βαφύρας 76-59

Ο ΑΟΚ Βέροιας κυριάρχησε από την αρχή του ματς τόσο σε άμυνα, όσο και σε επίθεση και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο 27-9. Εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το ματς. Η διαφορά παρέμεινε μέχρι το τέλος σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Διαιτητές: Παπαγερίδης – Χατζηχαρίσης.

Δεκάλεπτα: 27-9, 44-24, 61-36, 76-59.

ΑΟΚ Βέροιας (Τριχόπουλος): Ασλανίδης 2, Ουσουλτσόγλου 7 (1), Καραθανάσης 12 (3), Γκίτκος 11 (3), Πρόιος, Αβραμίδης 5 (1), Ιωαννίδης 20 (4), Σούλης, Τριχόπουλος, Χρήστου 1, Χαραλαμπίδης 18, Κασαμπαλής.

ΓΑΣ Βαφύρας Δίου (Σαραπτσής): Τσιμήτρης, Ευαγγελόπουλος 17 (2), Παπακώστας, Μπατζάκης, Λαγαμτζής 9, Ντακαρέλας 5, Στεφάνου 5 (1), Στεφανίδης 23 (3).

Άθλος Αλεξάνδρειας – Ζαφειράκης Νάουσας 56-67

Μετά από ένα ισορροπημένο 39λεπτο, ο Ζαφειράκης περιόρισε την παραγωγικότητα του Άθλου στους τέσσερις πόντους και πήρε το ματς.

Διαιτητές: Ντόγκας – Γιανκίδης.

Δεκάλεπτα: 20-22, 38-42, 52-55, 56-67.

Άθλος Αλεξάνδρειας (Αγγέλης): Αγγέλης, Μούτσα, Τακουτής 11 (3), Σιτσάνης 3, Ντάμτσης 3, Παύλου 3 (1), Γιαμπατζίδης, Χαριτόπουλος 10 (1), Παπαζήσης, Τσαρούχας 19 (5), Μηντζαρίδης 7, Στακτάρης.

Ζαφειράκης Νάουσας (Τούφας): Βάιγκαντ, Δημητρίου, Μουρατίδης 10 (2), Ζιάνης 9 (1), Βαδόλας, Νικολαΐδης, Τούφας 16, Σκουλαριώτης 7 (1), Σιδηρόπουλος 8 (1), Ζέφυρος, Δίντσης 5, Πράπας 12.

Βατανιακός – Αλεξάνδρεια 92-62

Η Αλεξάνδρεια μπήκε πολύ καλά στο ματς και στο πρώτο μέρος βρέθηκε ακόμη και με 11 πόντους μπροστά (14-25 στο 13'). Στο δεύτερο μέρος όμως, έχοντας χάσει και τον Παπαγερίδη με τραυματισμό, δεν κατάφερε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων και έμεινε πίσω στο σκορ.

Διαιτητές: Ταρενίδης Κ. – Χρυσάφης Στ.

Δεκάλεπτα: 14-15, 40-39, 62-53, 92-62.

Βατανιακός: Κοτσίμπελης 2, Σιαπάκας 2, Λάλλας 7, Βαρβούτης 10, Μεσκούρης 2, Πόσιος 6 (1), Γιαμούζης 9 (3), Ακερμανίδης, Γαλανός 9 (1), Μπίσμπας 30 (4), Τσαϊτουρίδης 12 (2), Αμανατίδης 3 (1).

Αλεξάνδρεια (Τσάτσας): Οικονομόπουλος 4, Πουαρίδης 3, Τζιντζόγλου 2, Πρόιος Δ. 1, Παντοφλίδης 19 (2), Παπαδόπουλος 11 (3), Παπαγερίδης, Καρκάρας 22 (3), Πρόιος Α.