Με κορυφαίο τον Γκιουλέκα ο Φίλιππος κέρδισε και το Ψυχικό

filippos psixiko2

Την δεύτερη του νίκη σημείωσε ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες με κορυφαίο τον Γκιουλέκας (φωτό) κέρδισαν με 62-59 το Ψυχικό. Το ματς ήταν απο την αρχή μέχρι το τέλος ντέρμπι και κρίθηκε στο φιναλε.

Ο Φίλιππος πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα (12-7 στο 6') αλλά το Ψυχικό απάντησε αμέσως και πέρασε μπροστά με 13-18 στο 8'. Οι Βεροιώτες επέστρεψαν με σερί 6-0 (19-18 στο 10') και το δεκάλεπτο έκλεισε με 19-21 μετά το τρίποντο του Παπανικολάου. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Φίλιππος βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Αμπέλε. Ο Λετονός με 7 ριμπάουντ και 6 πόντους έκανε άνω κάτω το Ψυχικό. Όταν βγήκε ο Αμπέλε οι φιλοξενούμενοι "ανάσαναν" και πέρασαν με 28-34 στο 19'. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Φίλιππος μείωσε σε 31-34 και πήγε στα αποδυτήρια τρεις πόντους πίσω.

Στο μεγαλύτερο μέρος του τρίτου δεκαλέπτου το παιχνίδι κύλησε πόντο - πόντο. Στο τελευταίο δίλεπτο όμως ο Φίλιππος έκανε κοιλιά και βρέθηκε πίσω με 42-50. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γκιουλέκας με πέντε πόντους στην σειρά "ροκάνισε" την διαφορά και μείωσε σε 47-50.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γκιουλέκας συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο και με δέκα πόντους σερί έφερε τον Φίλιππο μπροστά στο σκορ με 59-57 στο 35'. Ακολούθησε ένα στείρο διάστημα στο οποίο ο Φίλιππος κράτησε το πάνω χέρι.

Στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα ο Φίλιππος, με το σκορ 61-59, έχασε περιφερειακό σουτ και σταμάτησε με φάουλ την αντεπίθεση του Ψυχικού. Μετά το τάιμ άουτ, οι φιλοξενούμενοι αστοχησαν σε τρίποντο με τον Κορωνίδη, πήραν το ριμπάουντ αλλά τους έφυγε η μπάλα έξω στα 4,7 δευτερόλεπτα. Ο Δημήτρης Γκίμας πήρε τάιμ αουτ στην τελευταία επίθεση ο Πεταλωτής κέρδισε βολές. Με μια στις δυο εύστοχη διαμόρφωσε το 62-59.

Δεκάλεπτα: 19-21, 31-34, 47-50, 62-59.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ-Παφίλης-Λόρτος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ. (Γκίμας): Πεταλωτής 10 (1), Μαρτίνς 6, Σιδηρόπουλος, Τραϊανός 7, Δεληγιώργης 9 (1), Πλιούκας, Γκιουλέκας 19 (3/3τρ., 8ριμπ.), Κασαμπαλής 9 (7ριμπ.), Πεχλιβάνος, Λευκαδίτης 2.

ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 8 (2), Αχής Ντ. 3 (1), Περσίδης, Παπανικολάου 10 (2), Δημάκος 8, Σκάνδαλος, Μάντζαρης 14 (1), Κορωνίδης 5 (1), Ναούμης, Λάτοβιτς 5 (1), Ματζιώρης 6.