"Γκέλα" του Φιλίππου στις Συκιές

Ισόπαλο έληξε το ματς του Φιλίππου στις Συκιές. Οι Βεροιώτες δεν έπιασαν καλή απόδοση, έχαναν στο πρώτο μέρος ωστόσο κρατούσαν στα χέρια του τη νίκη στο τέλος. Έδωσαν όμως δικαίωμα στον Φοίβο να φτάσει στην ισοφάριση (21-21).

Ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη ανάμεσα σε Φοίβο Συκεών και Φίλιππο Βέροιας. Μπορεί να έλειψε η ποιότητα, αλλά το ματς είχε σασπένς με απρόσμενη εξέλιξη.

Στο πρώτο μέρος ο Φοίβος ήταν πολύ καλός και ξέφυγε με 4 γκολ (9-5 και 12-8 στο ημίχρονο). Στο δεύτερο ημίχρονο με κορυφαίο τον Μπουκοβίνα οι Βεροιώτες πέρασαν μπροστά (12-13) με σερί 5-0 και στην συνέχεια ξέφυγαν με +2 (13-15) με επιμέρους σκορ 7-1!

Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν το σκορ και όλα έδειχναν πως θα έφευγαν με το «διπλό», προηγούμενοι 17-20 στο 55’ και 18-21 στο 58’, αλλά οι γηπεδούχοι δεν παράτησαν το ματς και δικαιώθηκαν.

Αρχικά μείωσαν σε 19-21, στην συνέχεια ο Κωστακίδης δέχθηκε δίλεπτο, ο Μπαλαμός μείωσε στο γκολ (20-21) και στην επόμενη φάση ο Παπαδόπουλος πήρε την κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Τσαμεσίδη. Με δύο παίκτες λιγότερους η ομάδα των Συκεών, ισοφάρισε με τον Βότση στο 59:53 και πήρε τον πολύτιμο βαθμό της ισοπαλίας, που ήταν και πρώτος στο φετινό πρωτάθλημα.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-1, 5-3, 5-5, 9-5, 12-8 (ημχ.), 12-11, 12-13, 13-15, 16-18, 17-20, 21-21

ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μπέτζιος, Πίτσιος 1, Μέτσης 4, Βότσης 2, Μπαλαμός 4, Πόποβιτς, Δεληζάνος 1, Μανωλούδης 2, Τσιντίδης, Ματσού 2, Πατσιάς, Παπαγεωργίου, Ράντος, Τσαμεσίδης 2, Ναουμίδης, Λιάπης 3.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αρβανιτίδης, Νικολαϊδης 4, Μιχαηλίδης 2, Δομπρής 1, Ψωμιάδης, Κόντης, Τριανταφυλλίδης 1, Μπουκοβίνας, Δραγκόλας, Κωστακίδης 6, Αποστολίδης 1, Μπαλτατζής, Βραζάλιτσα 5, Ζούλφιτς 1.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Κόκκινη: 58:56 Παπαδόπουλος (επικίνδυνο παιχνίδι- κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 0-3, πέναλτι: 2/2-1/2.