Χωρίς να φορτσάρει ο Φίλιππος κέρδισε τον Άρη Νίκαιας (φωτογραφίες)

Άλλους δυο βαθμούς πρόσθεσε στην φετινή του συγκομιδή ο Φίλιππος. Αν και δεν έπιασε μεγάλη απόδοση, έπαιξε όσο χρειαζόνταν για να κερδίσει άνετα με 25-22 τον μαχητικό Άρη Νίκαις.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος έλεγξε το ματς, πήρε προβάδισμα νωρίς έχασε όμως την ευκαιρία να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Σε γενικές γραμμές, οι γηπεδούχοι περιόρισαν τον Άρη Νικαίας και προηγήθηκαν με με 8-3 στο 20’ και 11-6 στο 25’ αλλά στο τελευταίο πεντάλεπτο χαλάρωσαν επιθετικά και έδωσαν την ευκαιρία στον Άρη να μειώσει σε 12-10 στο 28’. Ο Φίλιππος με γκολ του Δομπρή πέρασε με 13-10 αλλά ολιγώρησε στην τελευταία επίθεσή του και άφησε τον χρόνο να περάσει ανεκμετάλλευτος. Έτσι το 13-10 έμεινε σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος αν και δεν κατάφερε να παρουσιάσει το γνωστό ξέσπασμα, διατήρησε τον έλεγχο, και πήρε ένα προβάδισμα πέντε τερμάτων στο 45' 19-14. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Άρης βρήκε την ευκαιρία να μειώσει, 23-21 στο 28', αλλά ο Φίλιππος δεν του επέτρεψε να απειλήσει. Σημείωσε γρήγορα το 24-21 και έκλεισε το ματς με 25-22.

Φίλιππος Βέροιας (Σεϊρεκίδης): Ζλατάνος, Μιχαηλίδης, Δομπρής 4, Κύρτσιος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης 1, Τριανταφυλλίδης 2, Μπουκοβίνας, Κόντης 1, Κουκουτσίδης, Αποστολίδης 2, Μπαλτατζής 1, Τριανταφυλλίδης, Vrazalica 3, Παπαδόπουλος 5, Zulfic 6.

Άρης Νίκαια (Μελετάκος): Κολιουλης 2, Μπελεχρης, Αθανασίου, Γρηγοράκης 3, Μουλιάτος 2, Μελετάκος 3, Μαλανδρένιας 2, Φωτίου, Δημητρόπουλος, Milner, Γκουλε 2, Ρασπιτσος, Χαρμπής, Γραμματικόπουλος 3, Χατζηκωνσταντίνου 5.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 5-2, 8-3, 11-6, 12-9, 13-10 (ημ.), 15-11, 17-14, 19-14, 21-17, 22-20, 25-22.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος, Καζαντζίδης