Δικαιούνταν κάτι παραπάνω στην Έδεσσα ο Φίλιππος

Ήττα στις λεπτομέρειες γνώρισε στην Έδεσσα ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες που δεν ήταν καλοί επιθετικά, ηττήθηκαν με 23-22 αλλά με βάση την εικόνα του αγώνα δικαιούνταν τουλάχιστον την ισοπαλία.

Στο πρώτο μέρος, ο Φίλιππος είχε τον έλεγχο του ματς. Είχε καλή αμυντική συμπεριφορά και τον τερματοφύλακα του Νίκο Ζλατάνο σε καλή ημέρα και είχε το προβάδισμα στο σκορ αν και δεν ήταν πολύ καλός επιθετικά. Οι Βεροιώτες πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα τριών γκολ με τον Αρσενασβίλι στο 21’ (5-8) και το διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος ο Αερωπός ανέκαμψε, κάλυψε την διαφορά και πέρασε με τον Ντράσκιτς στο 37’ (12-11). Από εκεί και μετά το ματς έγινε ντέρμπι και οι δυο ομάδες συνέχισαν γκολ – γκολ μέχρι το 50’ αλλά με κακή επίδοση στην επίθεση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, ο Αερωπός πήρε ένα προβάδισμα δυο τερμάτων (18-16). Ο Φίλιππος είχε ευκαιρίες να ισοφαρίσει αλλά τις «κλότσησε» (έπεσε πάνω και στον πολύ καλό Τριανταφύλλου) και στο 57’ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22-19. Ο Φίλιππος με ανοιχτή άμυνα πήρε τις μπάλες για να επιστρέψει στο ματς και στο τελευταίο λεπτό μείωσε 23-22 με τον Αρσενασβίλι στο 59’. Οι Βεροιώτες είχαν δυο ευκαιρίες για να πάρουν την ισοπαλία. Την πρώτη φορά ο Αρσενασβίλι σκόραρε αλλά οι διαιτητές σφύριξαν πάτημα γραμμής και την δεύτερη φορά ο Σεϊρεκίδης σούταρε άουτ αλλά υπήρχε μαρκάρισμα και οι φιλοξενούμενοι ζήτησαν πέναλτι. Τελικά το 23-22 έμεινε μέχρι το φινάλε και ο Αερωπός πήρε άλλους δυο βαθμούς.

Πεντάλεπτα: 1-1, 3-3, 4-5, 5-7, 7-9, 7-10 (ημ), 10-11, 13-12, 13-13, 18-16, 20-19, 23-22.

ΑΕΡΩΠΟΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Π. Τζουβάρας 1, Μαυρόπουλος, Φ. Τζουβάρας 1, Κράλλης 6, Τοϊτος, Ανγκέλοφ 2, Δημάκης 3, Ντράσκιτς 5, Βαφείδης 2, Αρβανιτίδης, Κυριακού 3, Λιόφης, Λαζαρίδης, Τριανταφύλλου, Ρόμπης

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θεόδωρος Παυλίδης): Ζευγαρόπουλος 2, Τριανταφυλλίδης, Ευαγγελόπουλος, Ζλατάνος, Ψωμιάδης, Χαραλαμπίδης, Σειρεκίδης 5, Κωστακίδης, Αποστολίδης 1, Αρσενασβίλι 4, Γρηγοριάδης 3, Σ. Μπαλτατζής 1, Σ. Παπαδόπουλος 6, Κουκουτσίδης, Α. Φιλόσογλου, Α. Παπαδόπουλος

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 3/4-1/2