Ένα ημίχρονο άντεξε κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

Ένα ημίχρονο άντεξε στην Θεσσαλονίκη κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος. Στο δεύτερο μέρος, οι Βεροιώτες δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό του ΠΑΟΚ και ηττήθηκαν με 31-21.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα (6-3 στο 11') αλλά ο Φίλιππος βρήκε λύσεις, δεν άφησε την διαφορά να ανοίξει και στο 16' με γκολ του Αρσενασβίλι πέρασε με 7-8. Οι γηπεδούχοι ανέκτησαν τον έλεγχο και με σερί 4-0 προηγήθηκαν με 14-10 στο 24' και έκλεισαν το ημίχρονο με "αέρα" τεσσάρων γκολ.

Ο ΠΑΟΚ είχε πολύ καλό ξεκίνημα και στο δεύτερο μέρος και διεύρυνε την διαφορά στο οκτώ γκολ με τέρμα του Βεσελίνοβιτς στο 39' (21-13). Εκεί κρίθηκαν όλα. Ο ΠΑΟΚ ανέβασε την διαφορά ακόμη και στα δέκα γκολ και συντήρησε το προβάδισμά του μέχρι το τέλος.

Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 7-7, 11-10, 14-11, 16-12 (ημ), 18-13, 21-15, 24-16, 27-17, 27-18, 31-21.

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Παλάσκας 10, Πέγιοβιτς, Ζάγκας, Πόουλσεν, Νικολαΐδης, Κολοβός 2, Κοτανίδης, Βεσελίνοβοτς 2, Καλόμοιρος, Κυπραίος 1, Μαστορογιάννης, Αποστόλου 1, Πετρίδης 3, Κοκώνης 4, Τσίλης 8, Αραμπατζής.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ (Θόδωρος Παυλίδης): Κότσιφας, Ζλατάνος, Ζευγαρόπουλος 3, Τριανταφυλλίδης, Μπαλτατζής 1, Τζίμπουλας 2, Χαραλαμπίδης 6, Σεϊρεκίδης 2, Φιλοσόγλου, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 1, Κουκουτσίδης 1, Καλλιαρίδης, Σιαματάς 1, Αρσενασβίλι 2, Γρηγοριάδης.

Διαιτητές: Σαπανίδης-Ηλιάδης, Δίλεπτα: 5-3, Πέναλτι: 6/8-3/3