Έχασε από τον Δούκα στο Μακροχώρι ο Φίλιππος (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα με 20-24 γνώρισε από τον Δούκα το Σάββατο ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες στάθηκαν καλά στο πρώτο μέρος αλλά δεν είχαν ανάλογη συνέχεια. Έκαναν άσχημο ξεκίνημα δευτέρου μέρους και από εκεί και μέχρι το τέλος κυνήγουσαν στο σκορ, χωρίς ωστόσο να μπορέσουν να "πιάσουν" τον Δούκα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν σε γενικές γραμμές μοιρασμένο. Οι δυο ομάδες είχαν αυτοματισμούς στην επίθεση και έβγαζαν ελεύθερα σουτ και συμβάδισαν στο σκορ. Ο Δούκας προηγήθηκαν 3-4 φορές με δυο γκολ διαφορά αλλά ο Φίλιππος πάντα έφθανε στην ισοφάριση αλλά δεν πήρε ποτέ προβάδισμα.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φίλιππος έχασε την συγκέντρωσή του και ο Δούκας προηγήθηκε με 11-14 στο 33' και 12-17 στο 41'. Ο Φίλιππος ισορρόπησε παίζοντας καλή άμυνα και μείωσε με Αποστολίδη στο 48' σε 16-18. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και στο 53' προηγήθηκαν με 16-20. Στα τελευταία λεπτά, ο Δούκας σημείωσε καθοριστικά γκολ απέναντι στην προωθημένη Βεροιώτικη άμυνα και συντήρησε το προβάδισμά του.

Πεντέλεπτα: 1-1, 2-4, 5-6, 8-8, 10-11, 11-12 (ημ), 12-15, 12-16, 14-17, 16-18, 18-21, 20-24.

Φίλιππος (Ντέλλας): Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Πανελίδης, Τσούλος, Χαραλαμπίδης, 1 , Καλιαρίδης, Παπαγιάννης 1, Τσαμουρίδης 2, Τριανταφυλλίδης 6, Κωστακίδης 1, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 4, Φιλόσογλου.

ΑΣΕ Δούκα (Μπούνας): Μωραΐτης 7, Τόμπρος, Παπαπούλιος 1, Αϊβαλιώτης, Πολύδωρος 1, Κολλύρης Ν. 1, Μπραουδάκης, Ταουσάνης 3, Ντούνης 6, Σαμαράς, Λιόλιος 2, Ζιβούλοβιτς 1, Τζανιδάκης, Τσακούλης, Κολλύρης Π., Κεδέρης 3.

Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 3-5. Πέναλτι: 0/0 – 1/1

* Πριν την έναρξη του ματς, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στην μνήμη του χρήστου Καψάλη.

* Από την κερκίδα παρακολούθησε το παιχνίδι ο νέος προπονητής του Φιλίππου Ευθύμης Πιπελίδης.