Έχασε από την ΑΕΚ στην Αθήνα ο Φίλιππος

Με ήττα εκλεισε το 2018 ο Φίλιππος. Το Σάββατο ηττήθηκε με 38-22 από την ΑΕΚ, σε ένα ματς που θεωρητικά ήταν σε αυτά που υπολογίζονται ως χαμένα.

Αγωνιστικά ο Φίλιππος αιφνιδίασε την ΑΕΚ και προηγήθηκε από την αρχή στο σκορ παίρνοντας μια διαφορά τριών τερμάτων μόλις στο 4' χάρη σε ενα σερί 0-3 με δυο τέρματα του Στήβ Παπαδόπουλου και ενα του Τριανταφυλλίδη. Η ΑΕΚ άρχισε σιγά σιγά να βελτιώνει την απόδοση της και αφού ισοφάρισε σε 6-6 με τον Παπαδιονυσίου στο 12', πέρασε μπροστά με 8-7 στο 16',με τέρμα από τον πολύ καλό σήμερα Μπάλαζ. Οι γηπεδούχοι είχαν αρχίσει να ανακάμπτουν και με ενα 10-1 πέρασαν μπροστά με 18-9 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με την ΑΕΚ να σκοράροντας ακατάπαυστα και την εστία της να παραμένει απαραβίαστη μέχρι το 37' όταν ο Δάσκαλος μείωσε σε 23-10. Η Ένωση συνέχισε αυτόν τον ρυθμό, με το προβάδισμα να φτάνει τη μεγαλύτερη του τιμή στο +21 στο 49', με τέρμα του Αλβανού που έκανε το 34-13. Στο δεκάλεπτο που απέμενε ο ρυθμός έπεσε με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 38-22.

Πεντάλεπτα: 1-3, 4-6, 7-7, 11-8, 15-8, 18-9 (ημ), 23-9, 25-12, 30-13, 34-14, 36-19, 38-22.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 6, Ζαμπούνης, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς, Αλβανός 5, Μπάγιος 3, Γιάκομπσεν, Παπαδιονυσίου 6, Δομπρής 3, Μυλωνάς, Αργυρού 2, Παλεβίτσιους 6, Μαντζόπουλος 1, Βραζάλιτσα 1, Τσάκαλος 1.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Ταραμονλής, Παντελίδης, Χατζημασούρας, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τριανταφυλλίδης 2, Κωστακίδης 2, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος 1, Κορωνάς, Φιλόσογλου 3, Παπαδόπουλος 8.

Κυριακή

ΔΑΚ Έδεσσας 17:00, Αερωπός Έδεσσας- Διομήδης Άργους (ΕΡΤ3) (Πατιός- Τσιάνας, Αγγελίδης)