Πάλεψε κόντρα στον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος αλλά δεν έφτανε αυτό... (φωτογραφίες)

Εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ με 20-26 γνώρισε ο Φίλιππος. Ο ΠΑΟΚ ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ αλλά ο Φίλιππος δεν παράτησε το ματς. Πάλεψε, έμεινε κοντά στο σκορ και έψαξε ευκαιρία να μπει στην διεκδίκηση του αγώνα αλλά στα κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης δεν βρήκε τις λύσεις στην επίθεση. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς με έξι γκολ διαφορά και πήραν χωρίς να κινδυνεύσουν το ματς.

Ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα από την αρχή και προηγήθηκε με 1-5 στο 9' και 3-8 στο 14'. Ο Φίλιππος παρά τις δυσκολίες που συνάντησε στο "ξεκλείδωμα" της ανοιχτής άμυνας του ΠΑΟΚ, πλησίασε 6-8 στο 18' και έμεινε κοντά στον ΠΑΟΚ έως τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και ανέβασαν την διαφορά πάλι στα τέσσερα γκολ (9-13 στο 28').

Στο δεύτερο μέρος, ο ΠΑΟΚ πέρασε με 10-15 στο 32' αλλά ο Φίλιππος επέστρεψε ξανά μειώνοντας 14-16 στο 37'. Ο ΠΑΟΚ είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση και στο κρισιμότερο σημείο του ματς, στο 52', με γκολ του Κοκώνη πέρασε με 17-23. Ο Φίλιππος δεν κατόρθωσε να ανατρέψει την εις βάρος του διαφορά (στο 56' το σκορ 18-25)

* Στον πάγκο του ΠΑΟΚ κάθησε ο Αλέξης Παπαβασίλης λόγω θανάτου της αδελφής του Στέλιου Σεϊρεκίδη.

Πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 3-8, 7-9, 9-11, 10-14 (ημ), 12-15, 14-16, 16-19, 17-22, 18-24, 20-26

Διαιτητές: Λινάρδος, Νικολαΐδης, Πέναλτι: 3/4, 3/5, Δίλεπτες: 1/2

ΦΙΛΙΠΠΟΣ: (Πιπελίδης) Πόποβιτς, Τζίμπουλος, Παντελίδης 4, Χατζημασούρας, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Παπαγιάννης, Τριανταφυλλίδης Δ 1, Κωστακίδης 7, Αποστολίδης 3, Κουκουτσίδης 2, Δάσκαλος 2, Κορωνάς Θ., Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1, Τζωρτζίδης.

ΠΑΟΚ: (Παπαβασίλης) Κοτανίδης, Αραμπατζής 1, Παλάσκας 8, Καραγκιοζόπουλος, Τσεσμετζίδης 2, Κοκώνης 6, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Νικολαΐδης 3, Κωστακίδης 3, Λοΐζος, Μαστορογιάννης 1, Ελόζιεβα, Κυπραίος 1, Δέλιας, Γιόσμου.