Επέστρεψε στις νίκες ο Φίλιππος

Στις νίκες επέστρεψε ο Φίλιππος. Μετά από ένα δραματικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επικράτησε με 26-24 της Πυλαίας στην Βέροια.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος πήρε το πάνω χέρι από νωρίς. Έχοντας το εύκολο γκολ, περιόρισε τον αντίπαλο και προηγήθηκε με 7-4 στο 14' και 11-5 στο 20'.Στο τελευταιο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους όμως, οι Βεροιώτες έκαναν αγωνιστική κοιλιά. Έμειναν χωρίς σκοράρισμα για εννέα λεπτά και είδαν τον αντίπαλο να ανακάμτει και να ισοφαρίζει στο 28' (11-11).

Στο δεύτερο μέρος, ο Φίλιππος πήρε προβάδισμα 2-3 τερμάτων και το συντήρησε στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου τριανταλέπτου. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η Πυλαία επιχείρησε να κάνει την ανατροπή. Από το 45' έως το 55' επέτρεψε στον Φίλιππο να σημειώσει μόλις δυο γκολ και μετέτρεψε το 21-18 σε 23-24. Στο τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης όμως, ο Φίλιππος αντέδρασε. Κράτησε χωρίς γκολ την Πυλαία και σκοράραντας με τους Τάσκοβιτς, Τσαμουρίδη, Κουκουτσίδη, πήρε το ματς με 26-24.

Η νίκη... επισκιάστηκε από την παραίτηση του προπονητή Ευθύμη Πιπελίδη, ο οποίος σύμφωνα με πληροφορίες ενημέρωσε τους παίκτες στα αποδυτήρια μετά το ματς.

Όπως όλα δείχνουν η παραίτηση έχει να κάνει με την λειτουργία της ομάδας με την διοίκηση να καλείται να βρει λύση στο συγκεκριμένο θέμα, ώστε να μην χρειαστεί να ψάχνει εκ νέου για προπονητή.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 8-5, 11-6, 11-8, 12-12 (ημχ.), 15-14, 18-16, 20-18, 22-20, 23-24, 26-24

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Πιπελίδης): Πόποβιτς, Τζίμπουλας, Ταραμονλής, Παντελίδης 1, Τάσκοβιτς 8, Λιακόπουλος, Καλλιαρίδης, Τσαμουρίδης 3, Τριανταφυλλίδης 3, Κωστακίδης, Αποστολίδης 7, Κουκουτσίδης 3, Δάσκαλος, Κορωνάς, Φιλόσογλου, Παπαδόπουλος 1.

ΠΥΛΑΙΑ (Γούσιος): Ζαφείρης, Αντωνιάδης 1, Ελέτα 3, Κουκμίσης 4, Μάτοβιτς 4, Γιαννακίδης, Αποστολίδης, Ορφανουδάκης, Τσαναξίδης 3, Ανανιάδης, Μπάτζιος, Καλόμοιρος 9, Πετρίδης, Καβουσανάκης, Παπαγεωργίου, Αλατσατιάνος.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/3-3/4