Πάλεψε αλλά έχασε από τον Δούκα ο Φίλιππος

Την ήττα με 30-26 γνώρισε στο ΟΑΚΑ από τον Δούκα ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα ήταν μέχρι το 45' μπροστά στο σκορ αλλά στο τελευταίο τέταρτο ο Δούκας πήρε το πάνω χέρι και έφτασε στη νίκη. Οι παίκτες του Φιλίππου έμειναν κοντά στο σκορ αλλά δεν βρήκαν λύσεις στα τελευταία λεπτά για να διεκδικήσουν βαθμό ή βαθμούς.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης η ομάδα της Βέροιας κατάφερε να πάρει το προβάδισμα και έκλεισε το πρώτο μέρος με 12-16.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κρατήσουν την διαφορά των 4 τερμάτων από το πρώτο μέρος και το κατάφεραν μέχρι και το 45′ (19-21). Ο Δούκας όμως έκανε στο τέλος την ανατροπή, με τον Κρητικό να παίζει καθοριστικό ρόλο στο γεγονός αυτό, καθώς σημείωσε 2 κρίσιμα γκολ στο 46:56 (22-21) και στο 47:22 (23-22 με πέναλτι).

Πεντάλεπτα: 2-3, 5-5, 7-8, 10-13, 11-13, 12-16 (ημχ.), 14-17, 17-18, 19-21, 24-22, 27-23, 30-26

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Μπούνας): Ζαλώνης, Κρητικός 15, Τόμπρος, Πάνου 2, Παγιάτης, Μελετάκος 5, Τζάνος, Ζαρίκος, Πανταζής, Αποστολόπουλος, Καρακεχαγιάς 1, Ντούνης 3, Τότος 2, Τζανιδάκης, Κολλύρης, Μπαλάσκας 2

Φίλιππος Βέροιας: Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 7, Νικολαϊδης 6, Πιστικός, Χουδαβερόγλου, Κουκουτσίδης, Τζίνεβης 2, Μηλόπουλος 1, Καλλιαρίδης, Πιστόλας 2, Φιλόσογλου 3, Παπαγιάννης, Παπαδόπουλος 5