Πρώτη νίκη για τον Φίλιππο

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Φίλιππος. Επικράτησε με 30-29 της Δράμας και πήρε τους δυο βαθμούς.

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι δύο ομάδες βρέθηκαν κοντά στο σκορ, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται τα 25 πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (11-15). Ο Παπαγιάννης κατάφερε στο 11:04 να ισοφαρίσει για την ομάδα του Φιλίππου (5-5). Η ανατροπή όμως ήρθε στο 28:35, όπου και ο Παντελίδης από την ομάδα της Βέροιας φέρνει το σκορ στα “ίσια” κάνοντας το 14-14, ενώ ο Καραγκιοζόπουλος λίγα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, στο 59:50 έκανε το 15-14.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τη διαφορά του πρώτου μέρους, ξεκίνησαν δυναμικά και διαμόρφωσαν το 18-16 στο 35′. Η ομάδα της Δράμας πάλεψε μέχρι τέλους και ισοφάρισε στο 32:50 (με 16-16). Παρ’ όλες τις προσπάθειες των παικτών του Βαλαβάνη, οι οποίοι κατάφεραν να μειώσουν στα τελευταία λεπτά στο 1 γκολ, ο Φίλιππος παρουσιάστηκε πιο συγκεντρωμένος σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφερε εις πέρας την “αποστολή” του, να πάρει τους 2 βαθμούς της νίκης.

Πρώτος σκόρερ της νικήτριας ομάδας ο Καραγκιοζόπουλος, ο οποίος πέτυχε 8 τέρματα, ενώ από την ομάδα της Δράμας κορυφαίοι ήταν οι Αντάμοβιτς και Ντράσκιτς με 7 γκολ ο καθένας.

Πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-7, 8-9, 11-15, 15-14 (ημχ.), 18-16, 21-17, 23-21, 26-23, 29-25, 30-29

Φίλιππος Βέροιας: Κορώνας, Βαρδάκας 3, Παντελίδης 6, Γραμματικόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 8, Νικολαΐδης 4, Τζίνεβης 4, Μηλόπουλος, Κουκουτσίδης, Καλλιαρίδης 1, Πιστόλας, Φιλόσογλου 1, Παπαδόπουλος 2, Παπαγιάννης 1, Τζωρτζίνης, Λυκοστράτης.

Δράμα (Βαλαβάνης): Γουργούμης, Παπάζογλου Ε., Χαϊτίδης 6, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Παπάζογλου Α. 1, Τουνγκελίδης 4, Τσιτσίγκος, Ντράσκιτς 7, Αντάμοβιτς 7, Φραγκούλης, Κουρτίδης, Θωμίδης 3, Σίνα, Κουρουτζίδης, Παγωνίδης

Διαιτητές: Δελόγλου – Θεοδοσίου. Δίλεπτα: 6 – 7.