Δύσκολο πέρασμα της Βέροιας από την Πυλαία

Με νίκη πέρασε από την Πυλαία η Βέροια. Επικράτησε με 31-34 και σημείωσε την πρώτη φετινή εκτός νίκη της. Η απόδοση της Βέροιας είχε σκαμπανευάσματα και ένα ματς που στο πρώτο μέρος έδειχνε ότι θα εξελιχθεί σε περίπατο, έγινε ντέρμπι.

Αγωνιστικά, η Βέροια πήρε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και ξέφυγε με 6 γκολ στο 20' (6-12). Στο τελευταίο όμως δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, η απόδοση της Βέροιας έκανε κοιλιά γεγονός που το εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχες, έφεραν το ματς στα ίσια (15-15 στο 28') και πήγαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 17-15.

Στο δεύτερο μέρος και μέχρι το 50' οι δυο ομάδες πήγαν χέρι - χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως, η Βέροια πήρε ένα μικρό προβάδισμα (28-31 στο 56') και το κράτησε μέχρι το τέλος.

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-4, 5-8, 7-12, 12-15, 17-15 (ημχ.) 18-18, 23-22, 25-25, 27-27, 28-30, 31-34

ΠΥΛΑΙΑ (Βασίλης Σκανδάλης): Κουκμίση Κ. 13, Βράμπα 2, Παραστατίδου 1, Βακουφάρη, Κουκμίση Μ. 5, Καπρινιώτη, Κοπανέλου, Αντωνιάδου, Ιωαννίδου, Μαυροπούλου, Δημητρακοπούλου, Αθανασοπούλου 1, Σελεμίδου 6, Πετρίδου, Λούρη 3, Στεφανίδου.

ΒΕΡΟΙΑ  (Σταυρούλα Ψωμιάδου): Τσαουσίδου 9, Τζούρισιτς 3, Καραμπατσάκη 1, Ανθίτση, Καραχαρίση 4, Μπασμά, Δελησάββα, Τηλαβερίδου, Γεωργιάδου 1, Βασιλειάδου 3, Κόβιτς 6, Πιτούλια, Μάστακα 7.

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-4 Πέναλτι: 7/7-6/7, Κόκκινη κάρτα: Παραστατίδου 29.21 (τρία δίλεπτα)