Ποδαρικό με το...δεξί η Βέροια

Με γκολ της Μάστακα μισό λεπτό πριν το τέλος, η Βέροια επικράτησε με 31-32 της Προσοτσάνης και μπήκε με τον...δεξί στο 2020.

Η αναμέτρηση μεταξύ της ομάδας της Βέροιας και της Προσοτσάνη παρουσίασε ιδιαίτερο ενδιαφέρον, καθώς οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα. Μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο σημειώθηκαν 15 ισοπαλίες στο σκορ!

Στο πρώτο μέρος του αγώνα οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυναμικά και πήραν κεφάλι μέχρι το 7:40 (5-6). Από κει και έπειτα το σκορ δεν ξεπέρασε τη διαφορά του ενός γκολ και οι ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο. Μόνο στο 19:40 η Βέροια έκανε το 11-13 αλλά πάλι η Προσοτσάνη μείωσε στο 13-13 (22:46). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα της Βέροιας πήγε στα αποδυτήρια με ένα γκολ υπέρ της 15-16.

Το δεύτερο μέρος κράτησε τους πάντες σε αγωνία. Μόλις 30” μετά την έναρξη, η Δικμάνη ισοφάρισε (13-13), ενώ καμία ομάδα δεν μπόρεσε να πάρει κάποια διαφορά ασφαλείας. Μετά την ισοφάριση στο 59:00 των γηπεδούχων, η Μάστακα διαμόρφωσε το τελικό 31-32 (στο 59:29) και επισφράγισε τη νίκη και τους 2 βαθμούς.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 11-13, 14-14, 15-16 (σκορ ημιχρόνου), 19-19, 21-22, 22-23, 27-27, 29-30, 32-33

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Κόρρα, Λεωνίδου, Παύλου 6, Σεβδίλη Μ. 3, Καρρά, Λαζαρίδου 3, Σαμπαντζή 2, Δικμάνη 2, Καλαϊτζίδου, Δουλκερίδου, Μωυσιάδου-Φατράλη 3, Σεβδίλη Α. 13, Ιωαννίδου, Βούτσηλα, Τσιαμουρά, Νούση.

ΒΕΡΟΙΑ 2017: Τσαουσίδου, Τζούρισιτς 7, Καραμπατζάκη, Ανθίτση 5, Καραχαρίση 5, Μπάσμα 2, Τσιτλακίδου 3, Γεωργιάδου, Βασιλειάδου 4, Μάστακα 7, Tσόβιτς, Ταμάρογλου

Διαιτητές: Ουζούνης - Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/6 - 3/5