Το πάλεψε στον τελικό των 5.000 μέτρων βάδην η Μποχώρη

boxori vadin1

Στην 20η θέση με χρόνο 24.50.78 τερμάτισε στον τελικό των 5.000μ βάδην η Βεροιώτισσα Δήμητρα Μποχώρη, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Π/Κ στο Κάλι της Κολομβίας. Στην 15η θέση τερμάτισε η Αθανασία Βαΐτση με 24.07.66, επίδοση που αποτελεί ατομικό της ρεκόρ. Νικήτρια του αγώνα ήταν η Μα Ζένξια με 22.41.08.

Στα 10.000 μ. βάδην, ο Γιώργος Τζατζιμάκης μπορεί να ταξίδεψε με όνειρα για την πρώτη του συμμετοχή σε μεγάλη διοργάνωση, ωστόσο ένα σοβαρό πρόβλημα τραυματισμού δεν του επέτρεψε να κάνει αυτό που θα ήθελε: να φτάσει στο τέλος της διαδρομής. Ο νεαρός αθλητής παρά τον πόνο επέλεξε να πάρει θέση στην εκκίνηση και να δοκιμάσει τις αντοχές του, όμως, αναγκάστηκε να εγκαταλείψει. Είναι σίγουρο πως στο μέλλον ο αθλητής θα έχει την ευκαιρία να κυνηγήσει τα όνειρα του.