Έχασε στην Βέροια από τον ΠΑΟΚ ο Φίλιππος

Εντός έδρας ήττα από τον ΠΑΟΚ με 20-25 γνώρισε στο Μακροχώρι ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες έχασαν την ευκαιρία να εξασφαλίσουν από τώρα την συμμετοχή τους στον τελικό ωστόσο βρίσκονται δυο βαθμούς μπροστά από τον ΠΑΟΚ και διατηρούν το πλεονέκτημα για την συμμετοχή στον τελικό.

Αγωνιστικά, ο Φίλιππος ήταν σε όλο το ματς πίσω στο σκορ. Απέναντι στο πάθος που έβγαλε ο αντίπαλος και στην πολύ μεγάλη εμφάνιση του Μπουκοβίνα, οι Βεροιώτες δεν είχαν τις λύσεις στα σημεία "κλειδιά" του αγώνα και έχασαν το ματς.

Στο πρώτο μέρος πρωταγωνιστής ήταν ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Μπουκοβίνας. Έκανε το παιχνίδι της ζωής του και έδωσε την ευκαιρία στους συμπαίκτες του να διατηρήσουν σε όλο το πρώτο μέρος ένα προβάδισμα 3-4 γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 1-4 και 3-6 στο ξεκίνημα του ματς και 4-8 στο 15’. Με δυο γκολ του Σανίκη ο Φίλιππος πλησίασε στο 16’ στα δυο γκολ (6-8) αλλά οι δίλεπτες αποβολές των Βουτσά, Παπαδόπουλου που ακολούθησαν στο επόμενο λεπτό διέκοψαν το Βεροιώτικο ξέσπασμα. Ο ΠΑΟΚ με δυο παίκτες γηπέδου παραπάνω ανέβασε ξανά την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (6-10 στο 19’) και διατήρησε την διαφορά αυτή μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους (8-12 στο 27’).

Στο τελευταίο δίλεπτο, η Βεροιώτικη άμυνα δεν άφησε τίποτα να περάσει και με τέρμα του Παπαδόπουλου στον αιφνιδιασμό ο Φίλιππος μείωσε σε 10-12 στο 30’.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο και το προβάδισμα. Με την έναρξη του δεύτερου τριαντάλεπτου, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 10-14. Από εκεί και μετά και μέχρι το 50’ ο Φίλιππος πλησίαζε στα δυο γκολ (13-15 στο 39’ και 15-17 στο 44’) και ο ΠΑΟΚ ανέβαζε την διαφορά στα τέσσερα (15-19 στο 45’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος πλησίασε στο ένα γκολ (19-20 στο 51’) κι έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει. Ο ΠΑΟΚ πήρε τέσσερις μπάλες στην άμυνα και πέρασε με 20-24 στο 57’. Εκεί τελείωσαν όλα. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε ένα τέρμα ακόμη κι έγραψε το 20-25 που ήταν τελικό.

Τα πεντάλεπτα: 3-5, 3-6, 5-8, 6-10, 7-11, 10-12 (ημχ.), 10-14, 13-16, 15-14, 20-22, 20-24, 20-25

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Ευαγγελόπουλος, Μιχαηλίδης 1, Αποστολίδης, Ανανιάδης 1, Μπαντής, Δεληγιάννης, Σανίκης 7, Βουτσάς 1, Καρυπίδης 4, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης, Τσιλιμπάρης, Τριανταφυλλίδης, Παπαδόπουλος 3, Βεσελίνοβιτς 3.

ΠΑΟΚ (Νίκος Γεωργιάδης): Ζάγκας, Αραμπατζής, Παλάσκας 9, Τσεσμετζίδης, Νικολαϊδης 8, Κοκκώνης 1, Τσαμουρίδης, Μπουκοβίνας, Πετρίδης 3, Αλβανός 4, Κωστακίδης, Καραγκιοζόπουλος, Κυπραίος, Τριανταφύλλου, Κεσίδης, Νάση.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Κόκκινη: 49:13 Κυπραίος (επικίνδυνο παιχνίδι- δεν κρατήθηκε δελτίο), δίλεπτα: 5-4, πέναλτι: 3/4-2/2