Κέρδισε και στην ΧΑΝΘ ο Φίλιππος

Την έκτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Φίλιππος Βέροιας, που επικράτησε της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη με 0-3, και παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας της Α'2 Ανδρών με 18 πόντους και χωρίς απώλειες βαθμών.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες μπήκαν μαζί στο σκορ, χωρίς να αφήνει η μία την άλλη να ξεφύγει. Ο Φίλιππος είχε βραχεία κεφαλή, αλλά η ΧΑΝΘ ακολουθούσε, καθώς το 15-17 έγινε άμεσα 18-18, κάνοντας το σετ... ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το σημείο έδειξαν ότι είχαν πιο καθαρό μυαλό, και έκαναν το 0-1 με 19-25, πραγματοποιώντας σερί 1-7 από εκείνο το σημείο.

Ανάλογα κύλησε και το δεύτερο σετ, καθώς παρά το γεγονός ότι οι Βεροιώτες ήταν σε όλη του την διάρκεια μπροστά, αρχικά με 3-6 και 6-10, οι γηπεδούχοι επέστρεφαν στο παιχνίδι, δείχνοντας ότι θέλουν να το διεκδικήσουν μέχρι τέλους. Το 21-24 έδωσε 3 set ball στον Φίλιππο, που... έπαιξε με την φωτιά αλλά το κατέκτησε και αυτό με 23-25, κάνοντας το 0-2.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ η ΧΑΝΘ δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον πρωτοπόρο της βαθμολογίας, καθώς από νωρίς η ομάδα του Σωκράτη Τζιουμάκα έφυγε με 7-9 και 9-15, για να κατακτήσει εν τέλει το σετ και το παιχνίδι με 19-25 και 0-3.

MVP της αναμέτρησης ο εξαιρετικός Θοδωρής Παπαδημητρίου, που σημείωσε 18 πόντους με 59% στην επίθεση, έχοντας παράλληλα 1 άσσο, αλλά και 50% στην υποδοχή.

Στο κλειστό «Μίμης Τσίκινας» βρέθηκαν και οι φίλοι του Φιλίππου, που ήταν στο πλευρό μας σε ακόμα ένα παιχνίδι, δίνοντας ώθηση στην ομάδα ώστε να φύγει από την Θεσσαλονίκη με το τρίποντο.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 19-25

Φίλιππος Βέροιας ( Σωκράτης Τζιουμάκας) :  Στίγγας, Ρεμπούτζιας, Τζιουμάκας, Παπάζογλου 8 (7/11, 1 μπλοκ), Τσιάρας, Παπαδημητρίου 18 (17/29, 1 άσσος, 50%υπ., 50%αρ.), Καρασαρλίδης, / Μιχελάκης (λ. - 29%υπ., 29%αρ.), Ηλίας, Ντίνας 8 (4/9, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Στεφανίδης 6 (6/17, 40%υπ., 20%αρ.), Μπουτόπουλος (λ), Ιωαννίδης 6 (4/15, 2 μπλοκ)