Κέρδισε το τουρνουά "Δημήτρης Γκίμας" ο Φίλιππος

Με μια ακόμη εξαιρετική εμφάνιση, ο Φίλιππος Βέροιας ήταν ο νικητής του 3ου Τουρνουά Μπάσκετ “Δημήτρης Γκίμας”. Αντίπαλος του στον Μεγάλο Τελικό της διοργάνωσης ήταν ο ΜΓΣ Γέφυρας, ο οποίος κατάφερε να αντισταθεί για κάτι παραπάνω από μια περίοδο στην κυριαρχία της αρμάδας του Ευθύμη Κοθρά.

Ήδη από το 2ο δεκάλεπτο, ο Φίλιππος Βέροιας είχε αγγίξει τη διψήφια διαφορά, την οποία τελικά εδραίωσε καθόλη τη διάρκεια του δευτέρου ημιχρόνου, φτάνοντας σε μια άνετη επικράτηση με +19 πόντους και το τελικό σκορ στο 74-55.

Πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Τις απονομές πραγματοποίησε ο Μιχάλης Τζαφερόπουλος, εκπροσωπώντας το ΚΑΠΑ Δήμου Βέροιας.

Φίλιππος Βέροιας (ΚΟΘΡΑΣ): ΜΕΛΑΔΙΑΝΟΣ 10 (2), ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 11 (3), ΚΑΡΑΓΙΩΡΓΟΣ, ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗΣ 17 (2), ΛΑΖΑΡΗΣ 7, ΚΑΤΖΟΣ 13, ΜΠΕΝΑΣ 12 (1), ΠΟΛΥΜΕΝΗΣ, ΑΜΑΝΑΤΙΔΗΣ.