Κέρδισε τον Ερμή Λαγκαδά και επέστρεψε στην δεύτερη θέση ο Φίλιππος

Άλλη μια νίκη σημείωσε την Δευτέρα ο Φίλιππος. Στο ματς που έκλεισε την 5η αγωνιστική, επικράτησε με 81-71 του Ερμή Λαγκαδά και βρέθηκε στην δεύτερη θέση. Αγωνιστικά, ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι σε όλο το ματς. Παρότι ο αντίπαλος ήταν κοντά στο σκορ, διατήρησε το προβάδισμά του και έφτασε στη νίκη.

Η αναμέτρηση ξεκίνησε σε υψηλό τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν αρκετά επιθετικές διαθέσεις, ωστόσο ο Φίλιππος ήταν πιο αποτελεσματικός και για αρχή πήρε το προβάδισμα με 23-17. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, μπήκε ακόμη πιο δυναμικά, καταφέροντας με ένα επιθετικό κρεσέντο να φτάσει έως και το +9. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν και σταδιακά να μειώσουν τη διαφορά καταφέρνοντας στο τέλος του ημιχρόνου να φτάσουν στο τρίποντο, με το σκορ στο 38-35.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πιο συντηρητικά, με το σκορ στα πρώτα λεπτά να μένει χαμηλά, αλλά από τα μέσα της 3ης περιόδου και μετά ανέβηκε ξανά ο ρυθμός με πολλές διακυμάνσεις και τον Ερμή να καταφέρνει να παίρνει ανά διαστήματα το προβάδισμα, το οποίο δεν ξεπερνούσε ωστόσο τους δύο πόντους.

Στον πολύ ανταγωνιστική ρυθμό έβαλε τέλος η ομάδα του Ευθύμη Κοθρά, η οποία με ένα εξαιρετικό διάστημα του Αποστολίδη κατάφερε να εκτοξεύσει την διαφορά στους 14 πόντους και ουσιαστικά να “σφραγίσει” τη νίκη. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά δεν τα κατάφεραν απέναντι στην ποιότητα της Βεροιώτικης ομαδας και αισίως ήρθε η τέταρτη νίκη της χρονιάς με 81-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 38-35, 61-55, 81-71.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης-Νέδογλου-Καντζουρίδης

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17, Αποστολίδης 15 (4), Ξενιτίδης 11 (1), Κάτζος 11, Μπένας 4, Μελαδιανός 11, Δημαλής, Κοτσάνος 12.

Ερμής Λαγκαδά (Παρίτσης – Tσούκας): Παπαδόπουλος Π. 5 (1), Γκέλιος 24 (4), Λαζάρου 8, Παπαδόπουλος Σ. 8, Μάρουσιτς 2, Σουτζόπουλος 14 (1), Χρυσανθάκης, Φυλάκης, Παπαμαργαρίτης 4, Σμυρλής, Ταζόπουλος 6, Μποτζώρης.