Κέρδισε και την Αρετσού ο Φίλιππος και έπιασε κορυφή

Συνέχισε το νικηφόρο σερί του το Σάββατο ο Φίλιππος. Αυτή την φορά επικράτησε με 84-74 της Αρετσούς και έπιασε την ΔΕΚΑ στην κορυφή.

Ο Φίλιππος δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο. Από εκεί και μετά όμως, βελτίωσε την άμυνά του, βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα και όχι μόνο καλύψε την εις βάρος του διαφορά αλλά βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, παρότι η Αρετσού έμεινε κοντά στο σκορ, ο Φίλιππος διατήρησε το προβάδισμά του, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να μπει στην διεκδίκηση και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Γερακίνης, Γεωργούλης, Κάννης

Δεκάλεπτα: 21-30, 44-39, 63-55, 84-74

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 29, Αποστολίδης 9 (3), Ξενιτίδης 16, Κάτζος 4, Κοτσανος 3, Καραγιώργος 7 (1), Μπένας 7, Μελαδιανός 2, Λάζαρης 3 (1), Δημαλής 4, Αμανατίδης,, Πολυμένης.

Αρετσού Καλαμαριάς (Πετρόπουλος): Σιδηρόπουλος 19, Θεοδοσιάδης, Βλάσιος 10 (2), Ρόπουτης 17 (2), Φλιώνης 5 (1), Καπόνης 12 (2), Κυφωνίδης 11 (1) Βλασσόπουλος, Παπανικολάου.