Πλήρωσε το κακό 4ο δεκάλεπτο ο Φίλιππος στην Καβάλα

Η 10η αγωνιστική της National League 1 δεν εξελίχθηκε με τον τρόπο που θα ήθελε ο Φίλιππος Βέροιας, καθώς το απόγευμα του Σαββάτου (9/12) βρέθηκε στην Καβάλα και γνώρισε την ήττα από την τοπική ομάδα με 87-82.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Βεροιώτικη ομάδα να μπαίνει στο παρκέ νωχελικά και στην πρώτη περίοδο να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 26-20. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του Ευθύμη Κοθρά μπήκανε πιο δυναμικά και με πολύ καλές άμυνες δυσκόλεψαν το σκοράρισμα του αντιπάλου, ενώ από την πλευρά τους ήταν αποτελεσματικοί επιθετικά και ανέτρεψαν το σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 43-38 υπέρ τους.

Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου δεν έφερε κάποια σημαντική αλλαγή στο σκορ, με την Καβάλα να μειώνει τη διαφορά, ωστόσο τον Φίλιππο να υπερασπίζεται δυναμικά το προβάδισμά του.

Η ζημιά έγινε στο 4ο δεκάλεπτο, εκεί όπου ο Φίλιππους υστερούσε σε ριμπάουντ και κατ’ επέκταση αυτού στο σκοράρισμα, με το επί μέρους 20-13 υπέρ των γηπεδούχων να ανατρέπει εκ νέου την κατάσταση, δίνοντάς τους τη νίκη με 87-82.

Διαιτητές: Εκίζογλου-Καντερές-Αγραφιώτης Β.

Δεκάλεπτα: 26-20, 38-43, 67-69, 87-82

ΕΚ Καβάλας (Τολιάδης): Κόλσον 17, Μουρατίδης 13(3), Σταυριανόπουλος 2, Απαζίδης 29(6), Κεραμάρης 10(2), Πεχλιβανίδης 10(3), Τραπεζάνογλου, Σταμούλης 6(2), Μουτίδης.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17, Αποστολίδης 8(2), Ξενιτίδης 10(2), Κάτζος 5(1), Καραγιώργος 13(2), Μπένας 9(1), Κοτσάνος 13, Μελαδιανός 7.