Κέρδισε και την Καβάλα ο Φίλιππος

Νικηφόρο ήταν το απόγευμα του Σαββάτου για τον Φίλιππο. Επικράτησε με 77-70 της Καβάλας και πρόσθεσε άλλους δυο βαθμούς στην φετινή του συγκομιδή. Το ματς ήταν αμφίρροπο, οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ αλλά ο Φίλιππος διατήρησε τον έλεγχο στο δεύτερο μέρος και πήρε τη νίκη.

Ο αγώνας ξεκίνησε ισορροπημένα, με τους φιλοξενούμενους να καταφέρνουν να πάρουν ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο συνεχίστηκε μέχρι τα μέσα περίπου της 2ης περιόδου. Το 19-20 του πρώτου δεκαλέπτου διευρύνθηκε στη συνέχεια, ωστόσο ο Φίλιππος “πάτησε γκάζι” στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου και με ένα εξαιρετικό σερί μετέτρεψε το -7 σε +4, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 40-36 υπέρ του.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, η Βεροιώτικη ομάδα κλήθηκε να υπερασπιστεί το προβάδισμά της και τα κατάφερε περίφημα. Αν και η Καβάλα αναζήτησε λύσεις, ο Φίλιππος είχε πάντα τις απαντήσεις και με συχνά ξεσπάσματα, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμά του.

Παρόλα αυτά, η αναμέτρηση κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό του αγώνα εκεί όπου η ομάδα μας ήταν και πάλι αποτελεσματική σε άμυνα και επίθεση, φτάνοντας τελικώς στη νίκη με 77-70 στο, για ακόμη μια φορά, γεμάτο ΔΑΚ “Βικέλας”!

Τρεις αγωνιστικές απομένουν μέχρι το φινάλε της Α’ φάσης στον 3ο όμιλο, με τον Φίλιππο Βέροιας να έχει δύο αναμετρήσεις και ένα ρεπό στο πρόγραμμα του, εκ των οποίων θέλει μόλις μία νίκη για να εξασφαλίσει μαθηματικά την απευθείας πρόκριση στη Γ’ φάση.

Διαιτητές: Χατζημπαλίδης-Παζώλης-Κάννης

Δεκάλεπτα: 19-20, 40-36, 64-60, 77-70

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 29 (1), Αποστολίδης Α. 13 (2), Ξενιτίδης 3, Κάτζος 8, Μπένας 8, Κοτσανος 8, Μελαδιανός 6, Φλιάτης 2, Αμανατίδης, Αποστολίδης Α., Λάζαρης.

ΕΚ Καβάλα (Κουστένης): Κόλσον 16, Μουρατίδης 3 (1), Αντωνιάδης 6 (2), Τσίγκας, Απαζίδης 6 (1), Κεραμάρης 13(3), Πεχλιβανίδης 13 (3), Τραπεζάνογλου 2, Σταμούλης, Μουτίδης 11.