Έχασε στα Πεύκα ο Φίλιππος

Την ήττα με 81-80 γνώρισε στα Πεύκα ο Φίλιππος. Η Βεροιώτικη ομάδα ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ, προσπάθησε να κάνει την ανατροπή στο τέλος αλλά δεν τα κατάφερε. Παρά την ήττα, ο Φίλιππος “κλείδωσε” μαθηματικά τη 2η θέση του 3ου ομίλου και ετοιμάζεται για τη Γ’ φάση του πρωταθλήματος.

Σε μια αναμέτρηση ειδικών συνθηκών με συνεχείς διακοπές, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν όντας αρκετά αποτελεσματικοί στην επίθεση και βρέθηκαν να προηγούνται με 31-18. Από εκεί και έπειτα, ο Φίλιππος ήταν αυτός που είχε τον έλεγχο του αγώνα, προσπαθώντας αρχικά να μειώσει τη διαφορά και κατάφερε να πλησιάσει στους 8, με το 49-41 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν το λιγότερο παραγωγικό του αγώνα, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν συνολικά 21 πόντους και να ετοιμάζονται να λύσουν τις διαφορές τους στο 4ο δεκάλεπτο.

Εκεί ο Φίλιππος φούλαρε για την ανατροπή, θέλοντας να κερδίσει και να ξεμπερδέψει με την υπόθεση των play-off, ωστόσο ήταν ικανός, αλλά όχι αρκετά τυχερός, γνωρίζοντας την ήττα στον πόντο από τους Μαχητές με 81-80.

Διαιτητές: Παζώλης-Ντούρας-Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 31-18, 49-41, 59-52, 81-80

Μαχητές Πειραματικό Πεύκων (Γεροφώτης): Καλογιαννίδης 8, Φλιάτης 5, Νώτης 21, Αμπαράς 14 (3), Γαλανίδης 6 (1), Μήνου 8(2), Κιγμέτογλου 11 (3), Χαραλαμπίδης 8(2), Παπασάβογλου.

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Ελευθεριάδης 17 (1), Αποστολίδης 10 (2), Ξενιτίδης 12 (2), Κάτζος 1, Κοτσανος 2, Καραγιώργος 5, Μπένας 13(1), Φλιάτης 8 (2), Μελαδιανός 12 (2).