Ήττα στο φινάλε του ματς για την Βέροια στην Κρηστώνη

Με γκολ στο τέλος του ματς, η Βέροια έχασε στην Κρηστώνη από τον τοπικό ΠΑΟΚ με 1-0. Το παιχνίδι ήταν ανοιχτό σε όλη του την διάρκεια και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Η Βέροια είχε τον έλεγχο σε μεγάλο μέρος της αναμέτρησης αλλά δεν κατόρθωσε να φτάσει στο γκολ. Ο ΠΑΟΚ με γκολ του Κυριακή στις καθυστερήσεις πήρε το ματς.

Στο πρώτο μέρος, οι γηπεδούχοι απείλησαν στο 18'  με μακρινό δυνατό σουτ από φάουλ του Τριφηνόπουλου αλλά απόκρουσε ο τερματοφύλακας της Βέροιας.

Η Βέροια ζήτησε πέναλτι στο 25' όταν η μπάλα βρήκε το χέρι του Αϊβάζη αλλά ο διαιτητής δεν έδωσε την παράβαση.

Δυο λεπτά αργότερα ο Κοτσούκης έκανε σουτ, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά για να καταλήξει στον Μπλέτσας ο οποίος σούταρε από το σημείο του πέναλτι αουτ.

Η υπέροχη της Βέροιας συνεχίστηκε στο τελευταίο 20λεπτο του ημιχρόνου χάνοντας μια ακόμα καλή ευκαιρία όταν κοντινό σουτ του Πέλκα όμως έβαλε το πόδι του ο Μαυροκεφαλίδης και έδιωξε σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με μια πολύ καλή ευκαιρία για την Κρηστώνη, όταν στο 45+3' μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριφηνόπουλου η μπάλα αποκρούστηκε από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ιωαννιδη.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βέροια συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την σκληροτράχηλη άμυνα της Κρηστώνης, για κάτι που δεν βοηθούσε και ο αγωνιστικός χώρος που ήταν κάκιστος με πολλά λιμνάζοντα νερά.

Το γκολ της νίκης για την κατώτερη Κρηστώνη ήρθε στο 86' όταν σε μια από τις ελάχιστες αντεπιθέσεις από ασίστ του Αϊβαζη ο Κυριακίδης με ανάποδο ψαλίδι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της δεξιάς γωνίας του ανήμπορου Ιωαννιδη.

Στο 85' αποβλήθηκε ο Τζόρνταν.

ΠΑΟΚ ΚΡΗΣΤΩΝΗΣ: Μαυροκεφαλίδης, Χιμολάρι (46' Τριανταφυλλίδης) Ευθυμιάδης, Αγαθαγγελίδης,87' Παυλόφ), Τρυφηνόπουλος, Αιβάζης, Σακκαλίδης, Παυλίδης, Χ"Ηλιάδης (79' Παπαδόπουλος), Κυράνας 41' Κυριακίδης), Ρωμανίδης (79' Κυριακίδης).

ΝΠΣ ΒΕΡΟΙΑ: Ιωαννίδης, Ζούρκος, Κουτσούκης, Ισαακίδης, Τζόρνταν, Ντόγος, Μπάλλας, Ζε Εσσόνο, Πέλκας (81' Χατζηπάντος), Μπλέτσας, Γιαννόπουλος.