Έχασε στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Ιωνικό ο Ζαφειράκης

Την ήττα με 32-23 γνώρισε στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Ιωνικό ο Ζαφειράκης. Οι γηπεδούχοι μετά το εικοσάλεπτο πήραν το προβάδισμα και σιγά - σιγά στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησαν διαφορά στο σκορ που τους επέτρεψε να φτάσουν σε μια άνετη νίκη.

Αγωνιστικά, στα πρώτα είκοσι λεπτά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, ο Ιωνικός πήρε προβάδισμα και το διατήρησε μέχρι την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος ο Ζαφειράκης δεν κατάφερε να ανακάμψει. Οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο, διεύρυναν την διαφορά στο σκορ και έφτασαν άνετα στο 32-23.

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 4-5, 6-6, 9-8, 12-9, 13-10 (ημχ), 16-11, 18-12, 21-16, 25-20, 29-21, 32-23

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 8, Ταουσάνης, Αϊβαλιώτης 2, Μελετάκος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Αποστόλου 4, Βασιλείου Αγ. 3, Τρούλος 9, Χαντέλης, Βασιλείου Ι., Μπούτος 2, Δεληχρήστος 3, Ελοζιέουα 1, Λιόλιος, Μπαλάσκας.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Δεληγιάννης): Μπόλας 2, Τσαγκεράς 1, Θεοδωρόπουλος 10, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας 1, Κρέξης, Μπιλιούρης, Ρότζιος, Αθανασιάδης 3, Αποστολίδης 2, Σαράφης 3, Πινακούδης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας 1, Φερλαχίδης, Λόλας 3.

Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 4-9, Πέναλτι: 3/3-5/6