Έχασε στα σημεία από το Παγκράτι ο Φίλιππος

filippos panerithraikos

Την ήττα με 76-77 γνώρισε από το Παγκράτι ο Φίλιππος. Οι Βεροιώτες διεκδίκησαν το ματς μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο αλλά έχασαν στα σημεία από το Παγκράτι. Το παιχνίδι ήταν σε όλη του την διάρκεια αμφίρροπο και το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο, είχαν ένα μικρό προβάδισμα και διατήρησαν την ψυχραιμία τους για να φτάσουν στη νίκη.

Στο πρώτο μέρος ο Φίλιππος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 24-19 στο 12'. Διατήτηρησε τον έλεγχο αλλά πλησιάζοντας προς το ημίχρονο το Παγκράτι αντέδρασε και πέρασε με 31-34 στο 18' και 35-38 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαξε αρκετές φορές χέρια. ΟΙ φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 41-44 αλλά ο Φίλιππος απάντησε και πέρασε με 50-46 και 57-51. Το Παγκράτι όμως ανέκαμψε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 58-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Παγκράτι είχε τον έλεγχο. Προηγήθηκε με 60-64 και 64-69 στο 35' και διατήρησε το προβάδισμα. Ο Φίλιππος πλησίασε δυο φορές με τον Τριχόπουλο στο τελευταίο λεπτό (73-75 και 76-77). Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Φίλιππος έναν πόντο πίσω, έχασε την ευκαιρία με τον Τριχόπουλο να πάρει το ματς και το σκορ έμεινε στο 76-77.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 35-38, 58-59, 76-77

Διαιτητές: Γεωργιάδης-Σιμητόπουλος-Λόρτος

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Γκίμας): Τόζιος 10 (3/14σουτ), Οικονομόπουλος 2 (1/8δ.), Δεληγιώργης 11 (1), Ότοβιτς 14 (2), Ναούμης 8 (2τρ., 6ρ., 3ασ., 2κλ.), Κασαμπαλής 16 (19ριμπ., 4κοψ., 2ας.), Σαμαράς 2, Τριχόπουλος 13 (1τρ., 2ασ. 2κλ.).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Καλαμπάκος):Κυριακόπουλος 6 (2τρ., 9ασ.), Παναγιωταράς 2, Παπαδιονυσίου 11 (3), Φακοπουλίδης 11, Μοτσενίγος 13 (2τρ., 3ασ.), Αντωνάκης 7 (1), Σπανός, Κουτρούλιας 12, Σαχπατζίδης 6 (7ρ.). Μήτσιαλος 9 (6ριμπ.), Λεκάκης, Δενδρινός.